Wisła, Śląsk, Polska - poradnik wakacyjny

opublikowano: 20.04.2022

W latach 30-ych XX wieku Adolf Szyszko-Bohusz był celebrytą co się zowie! Konserwator zabytków i wzięty architekt zgarniał co ciekawsze zlecenia władz różnych szczebli na budynki użyteczności publicznej. Bywalcy  Krakowa, na ten przykład, widzieli, z cała pewnością, monumentalny budynek PKO na Wielopolu. Kiedy posłowie Sejmu Śląskiego (tak, tak w dwudziestoleciu Śląsk był autonomiczny) chcieli uhonorować prezydenta Mościckiego reprezentacyjną rezydencją w Beskidzie Śląskim, zwrócili się właśnie do Szyszko-Bohusza. Ten zaprojektował elegancki modernistyczny budynek, który służy prezydentom RP do dziś. Tu mała dygresja – jeszcze przed wybuchem wojny „Zameczek” na Zadnim Groniu w Wiśle trzeba było przebudować, bo architekt nie przewidział, że płaskie dachy w górach… – niech to ustawi Wam zdrowy dystans do  mądrości serwowanych przez sławy wszelakiej maści.
Jak widzicie, realizujemy nasz plan „Odczarowywania  Śląska”.  Do Wisły łatwo dojechać, a na miejscu polecamy wędrówki piesze  i rowerowe. Znajdziecie szlaki i trasy o różnym poziomie trudności, a na kozaków czeka Przełęcz Salmopolska… 
Aaaa, spróbujcie koniecznie słynnych lodów „U Janeczki” – po te stało się w kolejce na długo przedtem, zanim lody organiczne ze świeżymi owocami stały się modne!