Singapur w 3 dni. Gotowy plan zwiedzania

Singapur to środek finansowo-handlowy Azji Południowo-Wschodniej, jedno z najmniejszych i najbogatszych państw świata. Dynamiczny, nowoczesny i fascynujący cel podróży. Gdzie leży Singapur, co zobaczyć w Singapurze i jak się poruszać po mieście? Przeczytaj artykuł i dowiedz się, jak optymalnie wykorzystać swój czas! Poniżej znajdziesz gotowy plan zwiedzania, zawierający najciekawsze atrakcje Singapuru!

Singapur w 3 dni. Gotowy plan zwiedzania

Spis treści

  1. Gdzie leży Singapur?
  2. Dzień 1. Nowoczesny Singapur
  3. Dzień 2. Kultura i historia
  4. Dzień 3. Przyroda i rekreacja
  5. Kiedy najlepiej lecieć do Singapuru?

Gdzie leży Singapur?

Na mapie Azji znajdziemy łącznie 48 państw, a wśród nich Singapur . Singapur to niewielkie miasto-państwo wyspiarskie położone w Azji Południowo-Wschodniej, na południe od Półwyspu Malajskiego. Leży na wyspie Singapur oraz kilkudziesięciu mniejszych wyspach. 

Singapur oblewają ciepłe wody cieśnin Malakka i Singapurskiej, które łączą Morze Andamańskie z Morzem Południowochińskim, oraz cieśniny Johor, która jest zaledwie 2-kilometrowym pasem oddzielającym kraj od Półwyspu Malajskiego. Większość wysp otaczają rafy koralowe.

Singapur jest jednym z najmniejszych państw świata pod względem powierzchni – zajmuje ono 576 km². Słynie z innowacyjnych rozwiązań oraz prawdziwego miksu kultur, który odzwierciedlają kolorowe dzielnice: China Town i Małe Indie.

Dzień 1. Nowoczesny Singapur

Wycieczkę po Singapurze zaczynamy od słynnych ogrodów Gardens by The Bay, w których zanurzysz się w prawdziwie magiczny świat. Ogrody są podzielone na trzy części: Mglisty Las, Kwiatową Kopułę i Gaj Supertrees. Każda z nich prezentuje niesamowite gatunki roślin i przenosi nas do zupełnie innych światów. Spacer w koronach słynnych drzew, pokazy iluminacji świetlnych przy muzyce a przede wszystkim tysiące gatunków roślin z całego świata robią niesamowite wrażenie. W ogromnych szklarniach czeka na ciebie np. 35-metrowy wodospad, spacer w chmurach, czy Tajemniczy Ogród. Bez wątpienia jest to prawdziwa uczta dla zmysłów i warto wygospodarować sobie na to odpowiednio dużo czasu. Codziennie wieczorem odbywa się tam krótkie widowisko światła i dźwięku „Garden Rhapsody”.

Tuż przy ogrodach wyłania się hotel Marina Bay Sands – jeden z symboli miasta. Ten 5 hotel słynie przede wszystkim z odkrytego basenu na 57 piętrze! Można wjechać na jego taras widokowy i skorzystać z jednej z restauracji lub baru z panoramą miasta. W hotelu znajduje się także galeria handlowa z bogatą ofertą gastronomiczną i kasyno.

W bliskiej okolicy zobaczymy też słynny posąg-fontannę Merliona, czyli stworzenia z tułowiem ryby i głową lwa, który stanowi symbol Singapuru, charakterystyczne muzeum nauki i sztuki w kształcie białego kwiatu lotosu, czy popularne food halle, gdzie spróbujesz smaki azjatyckiej kuchni.

Dalej warto udać się do National Gallery Singapore, czyli jednej z najcenniejszych publicznych kolekcji dzieł sztuki współczesnej w Azji, a następnie do ogrodów przy Fort Canning Park.

Dzień 2. Kultura i historia

Singapur jest najgęściej zaludnionym państwem świata, dlatego nikogo pewnie nie zdziwi różnorodność kulturowa tego miejsca. Różne grupy etniczne spotykają się ze sobą, tworząc bogatą mieszankę kultur. Na ulicach tradycyjne świątynie stykają się z nowoczesnymi drapaczami chmur.  

Warto poświęcić choć jeden dzień na zwiedzenie dzielnic etnicznych, takich jak Chinatown Kampong Gelam i Little India. Każda z nich prezentuje zupełnie inny klimat.

W Chinatown warto odwiedzić np. Meczet Masjid Jamae, hinduską świątynie Sri Mariamman z 1827 roku oraz bogato zdobioną świątynię i muzeum zęba Buddy – Buddha Tooth Relic. To 5 piętrowy budynek z ogrodem na dachu, w którym roznosi się charakterystyczny zapach kadzidełek. Na parterze, w sali stu Budd można podziwiać ściany pełne małych, złotych figurek bóstwa, a na czwartym piętrze warto podejść do zęba Buddy. W dzielnicy panuje niespotykany klimat, tłok, a intensywne zapachy roznoszą się wszędzie. Uroku dodają uliczne stragany, małe bary i uliczki ozdobione charakterystycznymi lampionami. Tu kupisz różne pamiątki i spróbujesz wielu tradycyjnych chińskich przekąsek, jak pierożki i bułeczki oraz najbardziej śmierdzącego owocu na świecie – duriana.

Warto też udać się do hali targowej Chinatown Food Complex. Znajduje się w niej mała restauracyjka Liao Fan Hong Kong Soya Sauce Chicken Rice & Noodle, gdzie można spróbować światowej klasy potraw wyróżnionych gwiazdką Michelin.
W Little India, czyli dzielnicy indyjskiej królują kolory, stroje i wyraziste zapachy przypraw i perfum. Znajdziemy tu jaskrawe domy, świątynie i liczne bazary. Warto odwiedzić tu świątynię Sri Veeramakaliamman, poświęconą bogini Kali. To najbardziej kolorowa i gwarna świątynia w okolicy z ogromną liczbą figurek na dachu. Kolejną świątynią wartą zobaczenia jest buddyjska Sakya Muni Budda Gaya, gdzie przed posągiem samego Buddy żarzą się kadzidełka, których zapach wprowadza w stan medytacji. 

W przerwie podczas zwiedzania koniecznie trzeba spróbować mango lassi, czyli mlecznego napoju z mango, które idealnie łagodzi ostry smak potraw, a jeszcze lepiej gasi pragnienie.

W Kempong Gelam – dzielnicy muzułmańskiej życie skupia się wokół ruchliwej ulicy Arabskiej. XIX-wieczne domy ze sklepami na parterze zostały zaadaptowane na sklepy wypełnione dywanami i kameralne restauracje serwujące dania pikantnej kuchni malajskiej i międzynarodowej. Głównymi atrakcjami w tej okolicy są meczet Sułtana ze złotą kopułą, wzniesiony w 1932 roku i Centrum Dziedzictwa Malajów z wystawami poświęconymi lokalnej historii. Dzielnica ta obfituje w autentyczne restauracje Bliskiego Wschodu, architekturę islamu, rynki uliczne i butiki. 

Dzień można zakończyć kolacją w najbardziej znanym singapurskim food courcie – Hawker Centre Lau Pa Sat lub drinkiem na dachu hotelu Marina Bay z niesamowitą panoramą.

Wszystkie dzielnice można zwiedzić w jeden dzień spacerem lub wybrać opcję przejażdżki busem.To także dobry moment na zakup pamiątek lub małych upominków dla bliskich. Idealnym miejscem jest Orchard Road, główna droga w centralnej części Singapuru i słynna ulica handlowa. Znajdziesz tam wiele domów towarowych, a także luksusowych butików i hoteli. Jakie pamiątki kupić w Singapurze? Z Singapuru warto przywieść np. figurkę Merliona, lokalne rzemiosło i tekstylia, wyroby z oficjalnego kwiatu tego kraju – orchidei, takie jak kosmetyki i perfumy, czy tradycyjne chińskie ziołowe lekarstwa. Popularnymi pamiątkami są też lokalne przekąski, słodycze i przyprawy czy mieszanki aromatycznych herbat.

Dzień 3. Przyroda i rekreacja

Obowiązkowym punktem podróży do Singapuru jest wyspa Sentosa – popularny wakacyjny kurort w Singapurze. Dotrzesz na nią mostem lub kolejką linową. Oferuje piękne plaże z pokładającymi się palmami, parki rozrywki, pola golfowe, SPA i wiele innych atrakcji. Szczególnie warto zaplanować chwile relaksu na plaży Palawan Beach lub Siloso Beach, która oprócz opcji opalania i morskich kąpieli oferuje pływanie kajakami czy ślizganie się na desce skimboardowej.

Tam znajduje się również Fort Siloso, czyli jedyny ocalały nadmorski fort w Singapurze. Został on zbudowany przez Brytyjczyków w 1880 roku. Na terenie bazy zobaczymy wojskowe pojazdy, tunele, działa armatnie czy wystawę poświęconą okupacji japońskiej.

Miłym doświadczeniem może też być spacer wśród kolorowych kwiatów w Sentosa Flowers. To coroczny festiwal przedstawiający różnorodne kwiatowe aranżacje, instalacje artystyczne i tematyczne ogrody. Jest doskonałą okazją do podziwiania natury i nabycia wyjątkowych pamiątek.

Aktywnych podróżników i kinomaniaków zaciekawić może zwiedzanie popularnego parku rozrywki – Universal Studios, gdzie zanurzysz się w świecie Shreka, Parku Jurajskiego czy Ulicy Sezamkowej. To idealna atrakcja dla małych i tych trochę starszych. Dla miłośników zwierząt idealną propozycją będzie singapurskie ZOO, gdzie można zobaczyć m.in. warany z Komodo, a nocą wybierzesz się na safari wśród dzikich zwierząt. To jeden z najbardziej renomowanych ogrodów zoologicznych na świecie. Znajduje się w otoczeniu bujnej przyrody i umożliwia obserwację zwierząt w ich naturalnym środowisku. Znane jest z innowacyjnych wybiegów dla zwierząt zbliżonych do ich naturalnych siedlisk.

Kolejną ciekawą atrakcją jest Akwarium, gdzie przejechać można tunelem pośród ławicy rekinów, a nawet popływać z delfinami. Żyje tam ponad 100 000 oceanicznych zwierząt.

Singapur to wyjątkowe miejsce, różnorodna kultura, efektywna nowoczesność architektury, znakomita kuchnia i bogactwo atrakcji. To miejsce, w którym każdy znajdzie dla siebie odpowiednią formę spędzania czasu, a niecodzienne połączenie tradycyjnych świątyń z wysokimi wieżowcami zaskoczy nawet doświadczonych podróżników.

Ten gotowy plan zwiedzania z pewnością pomoże zobaczyć wszystkie kultowe miejsca, bez poczucia straty czasu, a także pokaże różnorodność tego miasta i bogactwo kulturowe. Sprawdź nasze oferty i wybierz się w podróż do Singapuru!

Kiedy najlepiej lecieć do Singapuru?

Singapur to miasto-państwo, które leży w strefie klimatu równikowego, co oznacza, że temperatura jest wysoka i wilgotność powietrza gwarantują wakacyjną pogodę przez cały rok. Niemniej jednak, istnieją pewne okresy, które są bardziej korzystne dla turystów. Kiedy zaplanować wakacje w Singapurze?

  • Styczeń–marzec: to okres, kiedy temperatura jest najniższa, a opady deszczu są najmniejsze. Średnia temperatura wynosi około 27°C, czyli iście wakacyjnie. Wiosna w Singapurze to idealny czas na zwiedzanie najważniejszych atrakcji. 
  • Czerwiec–październik: Okres, kiedy opady deszczu są największe, ale nadal jest to dobry czas na zwiedzanie miasta. Średnia temperatura wynosi około 30°C, co zadowoli zarówno miłośników zwiedzania, jak i fanów plażowania. Doskonała baza hotelowa sprawia, że Singapur to dobry pomysł na wakacje z dziećmi i city break. 
  • Luty: Singapur zimą? Luty to miesiąc, w którym odbywa się Chiński Nowy Rok, jedno z najważniejszych świąt w Singapurze. W tym czasie miasto jest ozdobione kolorowymi latarniami i organizowane są różne festiwale i pokazy. Jeżeli chcesz poznać lokalną kulturę, szukaj ofert na wakacje w Singapurze tuż po europejskim Nowym Roku. 
  • Maj: Maj to miesiąc, w którym odbywa się Święto Pracy, a w Singapurze organizowane są różne wydarzenia i festiwale. W Polsce też świętujemy na początku maja – to dobry czas, by zaplanować majówkę 2024 w Singapurze!
Martyna Pawlak

Martyna Pawlak

Kolekcjonerka wspomnień i doświadczeń, optymistka i wieczna marzycielka, prywatnie – studentka psychologii. Uwielbia bliższe i dalsze podróże, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i smaków lokalnych kuchni. Najbardziej ciekawią ją destynacje egzotyczne, szczególnie w południowej Azji. Kocha każdy rodzaj podróżowania: od luksusowych wakacji all inclusive, spontanicznych City Break na własną rękę, aż po autostopowe wyprawy z „domkiem” na plecach. Najchętniej odpoczywa pośród natury, w czasie górskich wędrówek i żeglowania.

Strzałka