Z czego słynie kuchnia turecka?

Wybierając się w nowy zakątek świata, warto zapoznać się z lokalną kuchnią i jej przysmakami. Turcja dzięki swojemu położeniu zapewnia nam mieszankę smaków europejskich, azjatyckich, jak i arabskich. Co oferuje tureckie menu? Czego koniecznie trzeba spróbować podczas wakacji w Turcji? Poznaj najpopularniejsze tureckie potrawy i desery!

Z czego słynie kuchnia turecka?

Spis treści

  1. Kuchnia turecka – charakterystyka
  2. Tureckie potrawy, których musisz spróbować
  3. Śniadanie po turecku – smaczna tradycja
  4. Turcja all inclusive

Kuchnia turecka – charakterystyka

Kuchnia turecka to przede wszystkim ogromna różnorodność dań, bogactwo składników, smaków i aromatów przypraw. Regionalne potrawy bazują na warzywach, wśród  których króluje bakłażan. Najczęściej podaje się go faszerowanego mięsem, kaszą lub innymi warzywami. Zasady islamu określają też wyjątkowy stosunek Turków do mięsa. Nie spożywają oni wieprzowiny, a inne potrawy mięsne muszą być specjalnie przyrządzane. Religia zabrania jedzenia zwierzęcej krwi, więc nie znajdziesz tu krwistych steków. Dodatkiem do niemal każdego dania jest oliwa produkowana z tureckich oliwek i pieczywo, którego wybór jest w Turcji  ogromny. Posiłki spożywa się ze szczególną uważnością i spokojem. Kolejny posiłek równa się kolejnej okazji do jego celebracji!

Ciekawostką jest też rytuał picia tureckiej herbaty, zwanej „cay”. Odgrywa on ważną rolę w codziennym życiu mieszkańców i związany jest z ich gościnnością. Picie kawy w Turcji także ma swój rytuał. Parzy się ją długo, aby nabrała odpowiednio intensywnego i mocnego smaku. Często też, dodaje się do niej kardamon dla dodatkowego aromatu. Ciepłe napoje podaje się w małych szklankach, o kształcie tulipana, bez uchwytów z dodatkiem cukru, zagryzając baklawą lub inną słodkością. Towarzyszą temu wspólne rozmowy z przyjaciółmi i odpoczynek. Przechadzając się ulicami tureckich miast, na pewno spotkasz ludzi popijających niespiesznie z małych, charakterystycznych szklaneczek. 

Tureckie potrawy, których musisz spróbować

Dania kuchni tureckiej łączą wysokiej jakości mięso z warzywami i świeżymi owocami. Duże znaczenie mają też intensywne przyprawy, takie jak: chili, cynamon, kmin i świeże zioła np. kolendra, mięta i pietruszka. 

  • Kebab, a właściwie „kebap” to najpopularniejsze danie kojarzone z Turcją. Najczęściej przygotowany jest z baraniny, jagnięciny albo wołowiny pieczonej na pionowym ruszcie. Podawany jest w towarzystwie warzyw i sosów. W Turcji spotkasz wiele odmian kebabów. Należy jednak zaznaczyć, że danie w oryginale nie jest podawane w picie lub bułce, ale na talerzu.

     
  • Köfte to mięsne kotleciki z wołowiny lub baraniny formowane w małe kulki. Dodatkiem jest cebula i aromatyczne zioła, takie jak kolendra, czy mięta, które nadają charakterystyczny smak. Jesteś wegetarianinem? Nic straconego! Spróbuj Cig köfte, czyli wersji wege z kaszą bulgur zamiast mięsa.

     
  • Manti to małe pierożki wypełnione mięsem lub serem, podawane z jogurtem i sosem pomidorowym. To jedno z najstarszych dań kuchni tureckiej!
  • Lahmacun to cienkie, chrupiące ciasto z bardzo aromatycznym mięsem mielonym, cebulą, pomidorami i przyprawami. Często nazywane jest turecką pizzą i stanowi regionalny rodzaj fast food-u. Lokalni mieszkańcy jedzą je zazwyczaj zwinięte w rulon i popijają herbatą.

     
  • Meze to rodzaj przekąsek, podawanych jako zakąska, przed głównym posiłkiem. Składa się z różnorodnych potraw, takich jak hummus, oliwki, grillowane warzywa, pieczywo czy ciasto. Warto pamiętać, że tureckie meze nie są jednak po to, aby cię nasycić, ale po to, aby zmienić smak, delektując się rakı lub winem. Ważna jest równowaga pomiędzy smakami słodkimi i słonymi. 

     
  • Burek to rodzaj nadziewanego placka z ciasta filo bądź yufka, nadziewanego serem, mięsem lub warzywami. Zwykle jest podawany na ciepło. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika „bur”, oznaczającego: „zawijać”, „zakręcać”.

     
  • Imam bayildi to jedna z opcji tureckiej kuchni wegetariańskiej. Przygotowany jest z duszonego  w oliwie bakłażana w sosie pomidorowym, nadziewanego cebulą, czosnkiem i ziołami. Podawany jest na zimno jako przekąska lub dodatek do głównego posiłku.

     
  • Midye Dolma to nadziewane ryżem, orzeszkami, cebulą i przyprawami małże. Idealnie komponują się z sokiem z cytryny. To popularne danie uliczne, często sprzedawane na straganach i targach.

Tureckie desery

Desery tureckie można podzielić na dwa rodzaje: desery mleczne oraz słodkie ciasta. Cechuje je wyrazisty smak. Najczęściej spożywane są w towarzystwie tradycyjnej herbaty lub kawy. 

  1. Najsłynniejszym tureckim deserem jest baklava. To cienkie warstwy ciasta filo wypełnione orzechami i polane słodkim syropem.
  2. Helva to słodka przekąska z mąki, cukru, masła i orzechów, suszonych owoców czy kakao. Przygotowana masa jest intensywnie mieszana, aż powstanie gładka, jednolita konsystencja. Tradycyjnie jest podawana podczas specjalnych świąt i uroczystości. Stanowi ważny symbol tureckiej gościnności i dzielenia się z bliskimi.
  3. Lokum to tradycyjny turecki przysmak. Jest to rodzaj żelatynowego deseru, wytwarzanego z cukru, skrobi ziemniaczanej, wody i aromatów. Często nadaje się mu smak róży, pistacji, czy pomarańczy. Tę przekąskę często podaje się do herbaty lub kawy w postaci małych kostek, posypanych cukrem pudrem albo kokosem. Lokum to świetny pomysł na prezent z wakacji w Turcji. 
  4. Tulumba to rodzaj smażonego ciasta w kształcie długich pasków lub wężyków, które nasącza się słodkim syropem. Smaży się je na złoty kolor w głębokim oleju. Tulumba często podawana jest na różnych uroczystościach i festiwalach.
  5. Kadayif to deser zrobiony z cienkich, kruchych nitek ciasta, zazwyczaj z wody i mąki. Najczęściej wypełnia się je mieszanką orzechów, cukru i przypraw, takich jak cynamon. Formuje się je w różne kształty, na przykład rolady lub pierścienie i piecze. Podaje się z syropem, posypane cukrem.
  6. Kunafa to cienkie makaronowe nitki nasączone masłem klarowanym lub oliwą z oliwek i nadziane serem. Ciasto po upieczeniu polewa się słodkim syropem z wody różanej lub kwiatów pomarańczy i posypuje siekanymi pistacjami. Należy je jeść od razu po wyciągnięciu z piekarnika, gdy ser jest jeszcze miękki i delikatny.
  7. Sambali to słodki, wilgotny deser z kaszy manny, mleka, cukru, jogurtu, migdałów i soku z cytryny. Nasącza się je słodkim syropem i kroi na kształt rombów.

Zobacz też: Jakie pamiątki przywieźć z Turcji?

Śniadanie po turecku – smaczna tradycja

Zwany przez Turków serpme kahvaltı to wyjątkowy sposób na rozpoczęcie dnia. Tureckie śniadanie to nie tylko smaczny posiłek, ale prawdziwa celebracja – śródziemnomorskich smaków i chwil z rodziną!

Podczas tureckiego śniadania na całym stole rozłożone są małe talerzyki z różnorodnymi przekąskami. Na stole znajdziesz różnorodne sery, świeże warzywa i owoce, dżemy, pastę chałwową z syropem winogronowym i pastę sezamową,  jajka i... wiele, wiele więcej!

Śniadanie zwykle zaczyna się od wypicia filiżanki tureckiej herbaty, a na koniec podaje się kawę po turecku, aby wspomóc trawienie. Do najpopularniejszych potraw śniadaniowych zalicza się również Menemen, czyli turecką jajecznicę z cebulą, papryką, pomidorami, pieprzem i solą smażoną oczywiście na oliwie. Często spożywa się też Simit, czyli tradycyjne bajgle z sezamem.

Turcja all inclusive

Turcja oferuje dużo ciekawych atrakcji dla turystów. Bogata historia i sztuka, malownicze plaże i wybrzeża. Ciekawe miasta, lokalne bazary i możliwość spróbowania przepysznej, różnorodnej kuchni. Powodów, by zaplanować urlop w Turcji jest naprawdę wiele. To jeden z najczęściej wybieranych kierunków na wakacje. Ze względu na doskonały stosunek jakości do ceny, podróżni często decydują się na wakacje all inclusive. 

Wakacje all inclusive w Turcji to idealna opcja! Z pewnością będziesz mógł spróbować  tradycyjnych dań, takich jak kebaby, kofta, meze czy słodkiej baklawy. Wakacje tego typu oferują szeroki wybór kuchni lokalnej i międzynarodowej. To doskonała okazja, aby spróbować dań i smaków, które mogą nie być dostępne w innych miejscach. Nie musisz martwić się organizacją swoich posiłków, czy szukaniem restauracji. W ramach wakacji all inclusive w Turcji masz zagwarantowane minimum 3  posiłki z napojami w ciągu dnia. Do tego szeroki wybór przekąsek i lokalnych alkoholi – wszystko to bez dodatkowych opłat. Niektóre hotele oferują w ramach all inclusive także bezpłatny dostęp do atrakcji, takich jak np. SPA i łaźnie tureckie, aquapark czy serwis plażowy.

Taka forma wakacji sprawdzi się szczególnie dla rodzin z dziećmi i tych, którzy szukają prawdziwego relaksu. Turcja all inclusive zapewni Ci pełen komfort wypoczynku! 

Czytaj też: Kapadocja: wszystko, co musisz wiedzieć, zanim zaplanujesz wycieczkę!

Martyna Pawlak

Martyna Pawlak

Kolekcjonerka wspomnień i doświadczeń, optymistka i wieczna marzycielka, prywatnie – studentka psychologii. Uwielbia bliższe i dalsze podróże, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i smaków lokalnych kuchni. Najbardziej ciekawią ją destynacje egzotyczne, szczególnie w południowej Azji. Kocha każdy rodzaj podróżowania: od luksusowych wakacji all inclusive, spontanicznych City Break na własną rękę, aż po autostopowe wyprawy z „domkiem” na plecach. Najchętniej odpoczywa pośród natury, w czasie górskich wędrówek i żeglowania.

Strzałka