Hiszpania, Costa Azahar, Walencja
-
Gdańsk (GDN)
-
01.03.2025 - 7 dni
-
Bez wyżywienia
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Hiszpania, Costa Azahar, Playa Pobla De Farnals
-
Gdańsk (GDN)
-
01.03.2025 - 7 dni
-
All inclusive
Klimatyzacja
Internet
Basen zewnętrzny
Siłownia
Dla Rodzin
Darmowe WiFi
Hiszpania, Costa Azahar, Walencja
-
Gdańsk (GDN)
-
01.03.2025 - 7 dni
-
All inclusive
Blisko centrum
Rozrywkowa okolica
Klimatyzacja
Internet
Blisko lotniska
Rowery
Siłownia
Ośrodek nadmorski
SPA&Wellness
Darmowe WiFi
Hiszpania, Costa Azahar, Walencja
-
Gdańsk (GDN)
-
01.03.2025 - 7 dni
-
Bez wyżywienia
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Walencja – co warto zobaczyć?
Co zobaczyć w okolicy? Walencja to ponad 2 000 lat historii! Wiesz, że według starej tradycji to właśnie w Walencji znajduje się Święty Graal! Znajdziesz tu także Budynek Giełdy Jedwabiu Lonja de la Seda de Valencia, która uznawana jest za jedną z najpiękniejszych gotyckich budowli w Europie – nie bez powodu figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Miasto Sztuki i Nauki to najbardziej rozpoznawalne miejsce w Walencji – to kompleks futurystycznych obiektów o powierzchni 350 000 m2! Wśród architektonicznych dzieł stworzonych przez Santiago Calatrava znajdziesz m.in. Pałac Sztuki Królowej Zofii, Planetarium i przestrzeń artystyczno-barową L’Umbracle. Słyszałeś o oceanarium L'Oceanogràfic w Walencji – to największe oceanarium w Europie, które znajduje się w kompleksie zaprojektowanym przez Santiago Calatrave – to prawdziwa „dzielnica przyszłości”. Według samego twórcy Miasto Sztuki i Nauki powstało po to, by zaskakiwać i zdumiewać.
Wielu turystów zachwyca także Muzeum Ceramiki i Sztuk Dekoracyjnych González Martí – oprócz eksponatów, warta uwagi jest zdobiona fasada budynku. Warto wiedzieć, że Walencja ma ponad 30 muzeów: od Muzeum Sztuk Pięknych po Muzeum Ołowianych Żołnierzy L'Iber.
Kultura
Co dla miłośników kultury? W Walencji, od 15 do 19 marca, odbywa się Fallas, czyli święto ognia. W te dni Walencja nie śpi – miasto rozświetla huku petard, pokazy fajerwerków, pięknych falleras oraz ognia. Tradycja Fallas wywodzi się ze średniowiecza i jest związana z postacią św. Józefa Cieśli. Fallas jest świętem o międzynarodowej sławie – co roku na obchody przybywa do Walencji około 2 miliony turystów z całego świata. Warto wiedzieć, że ten ognisty festiwal został w 2016 roku wpisany na listę Niematerialnego Dziedzictwa UNESCO.
Lubisz odkrywać lokalne tradycje? Będąc w Walencji, nie można pominąć Sądu Wodnego – ta tradycja trwa nieprzerwanie od ok. 960 roku! Sąd Wodny zbiera się w każdy czwartek o godzinie 12:00. Ośmiu delegatów reprezentujących mieszkańców, rozstrzyga kwestie związane z dostępem i wykorzystaniem zasobów wodnych w regionie Walencji. Delegatów jest ośmiu, ponieważ w Walencji jest osiem kanałów irygacyjnych, które doprowadzają wodę w różne części miasta. Obrady są prowadzone w języku walenckim.
Wiesz, że to właśnie w pobliżu Walencji odbywa się La Tomatina – największa na świecie bitwa na pomidory! Fiesta rozpoczyna się zawsze w ostatnią środę sierpnia i trwa równo godzinę. Nie każdy wie, że na Tomatinę uprawiana jest specjalna odmiana pomidorów – nie są wyjątkowo smaczne, ale są miękkie (co jest istotne ze względu na bezpieczeństwo uczestników bitwy). W trakcie Tomatiny zużywa się ponad 100 ton świeżych pomidorów!
Natura
Z czego jeszcze słynie Walencja? Z pięknego, piaszczystego wybrzeża Costa del Azahar, co w dosłownym tłumaczeniu oznacza Wybrzeże Kwiatu Pomarańczy. Nazwa nie jest przypadkowa – region Costa del Azahar znany jest oczywiście z upraw pomarańczy. Ze względu na łagodny klimat, pomarańcze z Walencji cechuje intensywny aromat i kolor oraz cienka skórka, bez przebarwień. Będąc w okolicach Costa del Azahar spróbuj świeżo wyciskanego soku z jednej z najsłodszych odmian pomarańczy – Valencia oraz likierów pomarańczowych zwanych miel de azahar.
Spacer w pobliżu drzewek pomarańczy to wyjątkowe doznanie. Zapach kwiatu pomarańczy jest nieco zbliżony do woni jaśminu, dlatego często stanowi składnik perfum i olejków zapachowych. Drzewka pomarańczowe kwitną w kwietniu i maju.
Mieszkańcy Walencji przywiązują dużą wagę do natury – będąc w mieście, zobaczysz, że uwielbiają spędzać czas na świeżym powietrzu, przesiadując w parku lub na tarasach. Po serii powodzi Walencja zdecydowała, by zmienić bieg rzeki Turia na południe od centrum miasta. Na osuszonym terenie stworzono park, który jest najdłuższym parkiem Europy!
Kuchnia
Co warto zjeść w Walencji? Na pewno paellę! Walencja to ojczyzna paelli – jednej z najbardziej znanych hiszpańskich potraw. Odmianę z Walencji wyróżnia to, że nie zawiera owoców morza. Oryginalna paella była daniem farmerów i robotników, którzy do ryżu dodawali sezonowe warzywa (np. fasole) oraz dostępne mięso (np. kurczaka lub królika). Warto skosztować także orchatę – napój roślinny, z którego słynie Walencja. Te i wiele innych lokalnych przysmaków można znaleźć na ulicy Carrer de Cirilo Amorós, gdzie znajduje się dawne kryte targowisko – Mercado de Colón. Znajdziesz tu wiele kawiarni i restauracji.
Walencja – kiedy jechać?
Walencja to 300 słonecznych dni w roku ze średnią temperaturą prawie 18ºC – idealny klimat do odkrywania zakątków miasta oraz spacerów po plażach miejskich i w parku l'Albufera.
Walencję warto odwiedzić od kwietnia aż do października – to aż 7 miesięcy doskonałej pogody! Miłośnicy morskich kąpieli powinni zaplanować urlop w Walencji w lipcu lub w sierpniu – wtedy temperatura wody jest najwyższa i wynosi aż 27 stopni. Na plażowanie najlepsza będzie plaża Malta Rosa – to największa i najładniejsza piaszczysta plaża w Walencji. W niektórych miejscach ma do 500 metrów szerokości – z pewnością znajdziesz idealne miejsce dla siebie!
Gdzie leży Walencja? Mapa