W Internetowym Koncie Pacjenta dostępny jest Unijny Certyfikat COVID-19 (certyfikat szczepień, paszport covidowy) oraz Certyfikat Ozdrowieńca. Oba certyfikaty umożliwiają już wjazd do wybranych Państw bez konieczności zrobienia testów PCR lub Antygen już od 02.06.2021 r.
Unijny Certyfikat COVID (UCC) dostaje osoba, która:
- przyjęła pełną dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (w Polsce wymagane jest pełne szczepienie szczepionką Comirnaty (Pfizer-BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca) lub jednodawkową, a certyfikat będzie ważny od 14 do 365 dnia po podaniu ostatniej dawki) lub
- otrzymała negatywny wynik testu na obecność koronawirusa (czas ważności certyfikatu to 48 godz.) lub
- wyzdrowiała po COVID-19 (UCC będzie ważny od 11 do 180 dnia od uzyskania pozytywnego wyniku testu PCR).
Najważniejsze cechy zaświadczenia:
- ma format cyfrowy lub papierowy (wydruk)
- zawiera kod QR
- jest nieodpłatne
- jest w języku narodowym i po angielsku
- jest zabezpieczone i łatwe do zweryfikowania
- jest ważne we wszystkich krajach UE.
Co zawiera certyfikat wydany po szczepieniu?
- twoje imię (imiona) i nazwisko
- datę urodzenia
- nazwę choroby, której dotyczy szczepienie
- dane o szczepionce (nazwę szczepionki, nazwę producenta)
- numer dawki w serii szczepień/dawek
- datę szczepienia
- nazwę państwa, w którym dokonano szczepienia
- informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.
Co zawiera certyfikat wydany po teście?
- Imię (imiona) i nazwisko posiadacza certyfikatu
- datę urodzenia posiadacza certyfikatu
- chorobę, której dotyczy test
- informacje o wykonanym teście (rodzaj testu, nazwa testu, nazwa producenta testu)
- datę i godzinę pobrania próbki do testu
- wynik testu
- informację o punkcie, który wykonał test
- nazwę państwa, w którym wykonano test
- informacje o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu.
Co zawiera certyfikat wydany ozdrowieńcowi?
- Imię (imiona) i nazwisko posiadacza certyfikatu
- datę urodzenia posiadacza certyfikatu
- chorobę, którą przebył posiadacz certyfikatu (COVID-19)
- datę pierwszego dodatniego wyniku testu (w ciągu ostatnich 180 dni od momentu próby pozyskania certyfikatu wynikającego z przebycia choroby)
- nazwę państwa, w którym wykonano test
- informację o wystawcy certyfikatu i unikalny identyfikator certyfikatu
- data ważności od i do certyfikatu.
Gdzie znajdę certyfikat?
Unijny Certyfikat COVID znajdziesz na swoim Internetowym Koncie Pacjenta oraz w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel (dostępne na system Android i iOS). Aby probrać certyfikat należy:
- zalogować się na swoje Internetowe Konto Pacjenta
- wybrać kafelek „Certyfikaty” na dole strony
- wybrać rodzaj certyfikatu i kliknij na „Pobierz kod QR" i zapisać PDF na swoim urządzeniu lub wydrukować, można też zeskanować kod.
Jak UCC pomoże w swobodnym przemieszczaniu się?
Unijny Certyfikat COVID (UCC) jest ważny we wszystkich państwach członkowskich Unii Europejskiej, a także w Islandii, Norwegii, Szwajcarii, Liechtensteinie, Turcji, Ukrainie, Północnej Macedonii, Albanii, Andorze, Izraelu, Maroku, Monako, Panamie, San Marino, Watykanie i na Wyspach Owczych.
Pamiętaj! Każdorazowo przed podróżą sprawdź obowiązujące regulacje w kraju, do którego się udajesz. W niektórych krajach Unijny Certyfikat COVID ważny jest 12 miesięcy, w innych tylko 9 miesięcy.
Aktualne zasady podróżowania znajdziesz na stronie Re-open EU.
Czy niezaszczepieni będą mogli podróżować do innego kraju UE?
Tak. UCC dostaną także ozdrowieńcy i osoby, które wykonały w odpowiednim czasie test na obecność koronawirusa i otrzymały wynik negatywny. Ponadto wszystkie dotychczasowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się zostaną utrzymane. Jednak, podróżując bez UCC, musisz liczyć się np. z koniecznością poddania się kwarantannie lub wykonania testów na obecność SARS-CoV-2.
Czy rodzaj podanej szczepionki ma znaczenie?
Państwa unijne zobowiązały się akceptować zaświadczenia o szczepieniu każdą szczepionką, która uzyskała pozwolenie na dopuszczenie do obrotu w Unii.
Certyfikat będzie dostępny na Internetowym Koncie Pacjenta już od pierwszej dawki zaszczepienia. Nie oznacza to jednak, że każde państwo członkowskie będzie honorowało taki certyfikat. Jest to indywidualna decyzja państwa UE. Dlatego musisz sprawdzić to przed podróżą.
Jak długo będzie ważny certyfikat?
W przypadku szczepionki – na razie przez rok, chyba że badania potwierdzą, że odporność trwa dłużej. Jeśli pół roku po pełnym zaszczepieniu przyjmiesz kolejną dawkę szczepionki, to Twój Unijny Certyfikat COVID będzie ważny przez rok od daty przyjęcia dawki przypominjącej.
W przypadku testu ważność to 48 h lub 72h (zależnie od rodzaju testu oraz wewnętrznych regulacji).
W przypadku ozdrowieńców od 11 do 180 dnia od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa.
Jak będzie sprawdzana ważność certyfikatu?
Certyfikat w czasie kontroli będzie skanowany za pomocą specjalnej aplikacji – Skanera Certyfikatów Covid. Aplikacja dostępna jest do pobrania na platformach iOS oraz Android i umożliwia odczytanie danych z QR kodu, który znajduje się na certyfikacie.
Aplikacja pokazuje też podstawowe dane o właścicielu kodu QR, w tym imiona, nazwisko oraz dzień i miesiąc urodzin, aby można było sprawdzić, czy kod należy do osoby, która go okazuje. Osoba, która przedstawia kod QR do skanowania, wyraża równocześnie zgodę na przetwarzanie danych osobowych zawartych w tym kodzie.
Czy dzieci będą otrzymywały Unijny Certyfikat COVID?
Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które są uprawnione do ich samodzielnego odbioru – także więc rodzicom w imieniu ich dzieci oraz opiekunom osób niesamodzielnych.
Certyfikat dostanie:
- dziecko, które miało negatywny wynik testu
- 16- lub 17-latek, jeśli się zaszczepił
- dziecko, które wyzdrowiało po COVID-19.
Czy Unijny Certyfikat COVID zastąpi zaświadczenie o szczepieniu?
Zaświadczenie o szczepieniu w języku polskim i angielskim nadal będzie dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta. Może się przydać np. osobom podróżującym poza kraje UE.
Wszystkie najważniejsze informacje o Unijnym Certyfikacie COVID możesz znaleźć w języku polskim i angielskim na stronie www.gov.pl/certyfikaty
Weryfikacja UCC
W czasie kontroli przez odpowiednie służby kod QR będzie skanowany specjalną aplikację “Unijny Certyfikat Covid”. Aplikacja po 10 czerwca będzie dostępna w Google i AppStore. Podczas procesu weryfikacji sprawdzany będzie status posiadacza certyfikatu oraz tożsamość posiadacza, autentyczność i ważność zaświadczenia.
UCC dla dzieci
Certyfikaty mogą być wydawane w imieniu osób, które nie są do tego uprawnione – również rodzicom w imieniu ich dzieci. Zaświadczenie wydane w ten sposób będzie obejmowało dziecko, o ile będzie ono posiadało ujemny wynik testu na COVID-19 lub dziecko od 12 do 17 roku życia jeśli się zaszczepiło lub dziecko, które wyzdrowiało po COVID-19.
Co to jest Green Pass?
Green Pass to inna nazwa dla Unijnego Certyfikatu COVID-19, czyli potocznie paszportu covidowego, który potwierdza otrzymanie pełnej dawki szczepienia przeciwko COVID-19 lub ozdrowienia lub uzyskania negatywnego wyniku testu. Aktualnie w Polsce ważność certyfikatów unijnych (Green Pass) wynosi 12 miesięcy. W niektórych krajach Unii Europejskiej ważność Green Passa może być krótsza – np. we Włoszech certyfikat unijny jest ważny tylko przez 9 miesięcy.
Pamiętaj, by przed podróżą zawsze sprawdzić ważność swojego certyfikatu COVID-19 oraz obostrzenia i regulacje obowiązujące w kraju, do którego podróżujesz.
Co to jest Elektroniczna Karta Lokalizacji Podróżnego?
Każdy, kto podróżuje do Polski samolotem jest zobowiązany przed dokonaniem odprawy wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego w wersji elektronicznej. Karta Lokalizacji Podróżnego dostępna jest w rządowym serwisie, na stronie z informacjami o trwającej pandemii koronawirusa: www.gov.pl/web/koronawirus/informacje-dla-podrozujacych.
W przypadku braku dostępu do systemów teleinformatycznych można wypełnić papierowy formularz Karty Lokalizacji Podróżnego, który przekazuje personel pokładowy.
Administratorem danych, które podróżny podaje w eKLP jest państwowy powiatowy inspektor sanitarny, właściwy dla miejsca zamieszkania lub pobytu podróżnego. Dane są przekazywane na wypadek sytuacji, gdyby na pokładzie samolotu znajdowała się osoba zakażona. Przekazane informacje umożliwią szybkie dotarcie do innych pasażerów tego samego lotu, co pomoże ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa. Więcej informacji dotyczących Karty Lokalizacji Podróżnego znajdziesz na: www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp.
Podstawa prawna obowiązuje oficjalnie od 1 lipca.