Grecja podnosi podatek turystyczny. Wakacje będą droższe!

Planujesz wakacje 2024 w Grecji? Premier Grecji, Kyriakos Mitsotakis, zapowiedział, że od stycznia 2024 podatek turystyczny (tzw. podatek łóżkowy) będzie wyższy! Zwiększone opłaty mają zasilać specjalny fundusz państwa, przeznaczony na walkę z ociepleniem klimatu. To własnie wysokie temperatury przyczyniły się do pożarów na Rodos, Korfu oraz w okolicy Aten. O ile w 2024 roku zdrożeją greckie wczasy? Sprawdż nowy cennik greckiego podatku turystycznego!

Grecja podnosi podatek turystyczny. Wakacje będą droższe!

Spis treści

  1. Co to jest podatek turystyczny?
  2. Ile kosztuje podatek turystyczny w Grecji?

Co to jest podatek turystyczny? 

Rezerwujesz ofertę na lato i widzisz informację o dodatkowo płatnym podatku turystycznym na miejscu? Podatek turystyczny, znany też jako opłata klimatyczna, city tax czy opłata łóżkowa, to kwota pobierana od turystów przez samorząd lokalny. Występuje zazwyczaj w popularnych turystycznych miejscach, które słyną z walorów przyrodniczych, uzdrowiskowych lub turystycznych. Opłata pobierana przez władze przeznaczana jest zazwyczaj na rozwój i utrzymanie miejscowej infrastruktury, działania na rzecz ochrony przyrody czy zrównoważony rozwój. 

Wysokość podatku turystycznego może się różnić w zależności od kraju, miasta, a przede wszystkim standardu i rodzaju hotelu, w którym zaplanujesz wypoczynek. Podatek należy zapłacić za każdą noc spędzoną w danym miejscu. 

Ile kosztuje podatek turystyczny w Grecji? 

Planujesz wakacje w Grecji ? Aktualnie podatek turystyczny w Grecji wynosi od 50 centów do 4 euro za noc. Od 1 stycznia 2024 zgodnie z art. 30 ust. 2 ustawy 5073/2023 zmianie ulegnie nazwa oraz wysokość podatku turystycznego we wszystkich hotelach i obiektach noclegowych w Grecji. Podczas wakacji 2024 turyści będą zobowiązani uiścić na miejscu opłatę, zależną od standardu wybranego obiektu

Hotele i obiekty 1-2* 

  • Marzec – Październik: 1,50 euro za pokój za noc
  • Listopad – Luty: 0,50 euro za pokój za noc

Hotele i obiekty 3*

  • Marzec – Październik: 3,00 euro za pokój za noc
  • Listopad – Luty: 1,50 euro za pokój za noc

Hotele i obiekty 4* 

  • Marzec – Październik: 7,00 euro za pokój za noc
  • Listopad – Luty: 3,00 euro za pokój za noc

Hotele i obiekty  5* 

  • Marzec – Październik: 10,00 euro za pokój za noc
  • Listopad – Luty: 4,00 euro za pokój za noc

Dodatkowo opłacie będą podlegać także umeblowane pokoje i apartamenty do wynajęcia (1,5 euro), nieruchomości dostępne w ramach najmu krótkoterminowego (1,5 euro) oraz domy jednorodzinne o powierzchni ponad 80m2 (10 euro). Oznacza to, że opłata w 2024 roku wzrośnie ponad trzykrotnie! Grecki rząd prognozuje, że podniesienie podatku turystycznego wygeneruje dodatkowe dochody w wysokości ok. 300 mln euro. Opłata turystyczna będzie tak jak dotychczas przyjmowana na miejscu, w recepcji obiektu, bezpośrednio przy zakwaterowaniu. Tzw. podatek łóżkowy w Grecji jest obowiązkowy dla wszystkich turystów

Grecja to (obok Turcji , Włoch i Egiptu ) jeden z ulubionych wakacyjnych kierunków Polaków. 

Anna Nowicka

Anna Nowicka

Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!

Strzałka