Q&A: Dziecko w samolocie – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Wielu z nas nie wyobraża sobie spędzania wakacji bez najbliższej rodziny. Podróże z dzieckiem pozwalają od najmłodszych lat na budowanie wspomnień, odkrywanie fascynujących miejsc oraz obcowanie z lokalną kulturą, co w przyszłości wpływa na rozwój dziecka i jego zainteresowanie światem. O czym pamiętać planując wakacje z dzieckiem i jak przygotować się do podroży samolotem? Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania!

Q&A: Dziecko w samolocie – odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania

Spis treści

  1. Jak przygotować się do podróży samolotem z dzieckiem? 
  2. Dziecko w samolocie – najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować się do podróży samolotem z dzieckiem? 

Pomimo, że samolot uchodzi za jeden z najwygodniejszych środków transportu, to podróż z dzieckiem może się wiązać z wieloma wyzwaniami. Decydując się na lot samolotem, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie, które zapewni komfort przed, jak i w trakcie lotu. 

Wygodne ubrania dla ciebie i malucha oraz zaplanowanie zajęć i posiłków dziecka w trakcie lotu to już połowa sukcesu. Warto także przyjechać na lotnisko wcześniej, aby uniknąć napięć i stresu. To również czas na aklimatyzację dziecka z nowym otoczeniem i przeprowadzenie wszystkich procedur bez pośpiechu.

Pamiętaj, że podróżowanie z dzieckiem samolotem nie musi być stresujące. Kluczem jest dobre przygotowanie i dostosowanie się do potrzeb malucha. Pamiętaj, że każda podróż to również wspaniała przygoda i okazja do stworzenia niezapomnianych wspomnień.

W tym artykule odpowiemy na najpopularniejsze pytania dotyczące podróży z dziećmi.

Dziecko w samolocie – najczęściej zadawane pytania

Jak przygotować dziecko na pierwszy lot samolotem?

Lot z dzieckiem wymaga nieco większej logistyki, ale wcale nie musi być straszny! Jeśli masz taką możliwość wybierz lot bezpośredni, dzięki czemu twoje dziecko spędzi mniej czasu w samolocie. Warto zarezerwować miejsca w samolocie z wyprzedzeniem, najlepiej te z dodatkową przestrzenią na nogi lub w pobliżu łazienki.  W przypadku nieco starszych dzieci, opowiedz o przebiegu lotu, aby zminimalizować stres dziecka. Możesz spróbować pokazać dziecku jakieś książki lub filmiki, które pokażą czego należy się spodziewać.

Pamiętaj także o zabraniu ze sobą jedzenia i zabawek dla dziecka na czas lotu. Upewnij się, że zarówno ty, jak i twoje dziecko, jesteście ubrani wygodnie. Miękkie, luźne ubrania i wygodne buty to klucz do komfortowej podróży. Dla niemowląt i małych dzieci przydatne mogą być również dodatkowe akcesoria, takie jak poduszki do karmienia czy śpiworki. W przypadku starszych dzieci sprawdzi się książka, kolorowanka, telefon lub tablet i słuchawki. 

Czy potrzebuję osobnego biletu dla mojego dziecka? 

Dzieci poniżej 2 lat mogą podróżować na kolanach rodzica bez konieczności zakupu osobnego biletu. Należy pamiętać, że bilet łączony dla osoby dorosłej i niemowlaka może być droższy niż dla samej osoby dorosłej. Istnieją także ograniczenia dotyczące liczby niemowląt na jednego dorosłego pasażera, więc warto to sprawdzić warunki w wybranej linii lotniczej. Dla dzieci, które ukończyły 2 lata, zazwyczaj trzeba wykupić oddzielny bilet.

Pamiętaj, że dziecko (niezależnie od wieku) musi mieć własny dokument podróżny, tak jak paszport lub dowód osobisty, i nie może podróżować korzystając z dokumentów rodziców.

Czy dziecko ma własne miejsce w samolocie? 

Zazwyczaj dzieci do 2 roku życia nie mają własnego miejsca i podróżują na kolanach opiekuna. Maluchy mogą także podróżować w foteliku samochodowym na osobnym siedzeniu – warunki i cena miejsca dla dziecka w foteliku są zależne od linii lotniczej. Dzieciom powyżej 2 roku życia zostają przydzielone osobne miejsca, ale muszą podróżować pod opieką rodzica.

W przypadku podróży samolotem bez opieki dorosłej osoby, wiek, od którego dziecko może latać samodzielnie, oraz zasady różnią się w zależności od linii lotniczych.

Jak przydzielane są miejsca w samolocie dla dzieci? 

Ze względów bezpieczeństwa miejsca dziecka od 2 do 11 lat i rodziców są przydzielane obok siebie i nie wiąże się z tym dodatkowa opłata. Infant, czyli dziecko do 2 lat podróżuje na kolanach rodzica. 

Jakie są zasady bezpieczeństwa dla dzieci w samolocie?

Dzieci, które mają przydzielone oddzielnie miejsca muszą mieć zapięte pasy bezpieczeństwa na czas trwania lotu. W przypadku niemowląt i małych dzieci, które podróżują na kolanach dorosłego, przewoźnicy mogą zezwalać na stosowanie specjalnych pasów bezpieczeństwa dla dzieci. Dla starszych dzieci, które posiadają osobne miejsce, niektórzy przewoźnicy zezwalają na korzystanie z fotelików samochodowych podczas lotu.

Rodzice ponoszą odpowiedzialność za swoje dzieci podczas lotu, więc ważne jest, aby przestrzegać wszelkich zaleceń i zasad bezpieczeństwa przewoźnika lotniczego. 

Jak przypina się dziecko w samolocie? 

Podczas rozpoczynania i zakończania lotu, niemowlęta podróżujące na kolanach rodziców są zabezpieczane za pomocą dedykowanych pasów, które rodzice otrzymają od obsługi samolotu

W przypadku dalekich podróży lotniczych, na pokładzie samolotów dostępne są specjalne łóżeczka dla dzieci, a dodatkowo, istnieje opcja przewożenia maluchów w fotelikach samochodowych.

Jak radzić sobie z bólem uszu dziecka podczas startu i lądowania? 

Ból uszu podczas startu i lądowania samolotu jest związany przede wszystkim ze zmianą ciśnienia. Aby pomóc dziecku z bólem uszu, najlepszym sposobem będzie podanie napoju lub w przypadku starszych dzieci cukierka, gumy do żucia albo lizaka.

Staraj się unikać, aby dziecko zasypiało podczas startu i lądowania, ponieważ ruchy głowy podczas snu mogą pogorszyć ból uszu.

Jakie zabawki najlepiej zabrać na pokład dla dziecka?

Decydując się na podróż z dzieckiem warto wybrać zabawki, które zajmą czas dziecka, a także nie będą zakłócać spokoju innych pasażerów. Dobrym pomysłem będą książki, kolorowanki, maskotki czy gry planszowe. Oprócz tego warto ze sobą zabrać słuchawki, które umożliwią obejrzenie filmu czy posłuchanie muzyki.

Najważniejsze jest, aby dostosować wybór zabawek do wieku i zainteresowań dziecka.

Jakie przepisy dotyczące żywienia dzieci obowiązują na pokładzie?

Podczas podróży lotniczej z dzieckiem istnieją ogólne wytyczne dotyczące żywienia. Konkretne przepisy mogą się różnić w zależności od przewoźnika. Zazwyczaj zezwala się mamom na karmienie piersią na pokładzie, a linie lotnicze mogą oferować prywatne przestrzenie na życzenie. Linie lotnicze zazwyczaj pozwalają na przewożenie jedzenia dla niemowląt, takiego jak słoiczki z jedzeniem, mleko czy specjalna żywność dla małych dzieci.

W przypadku długodystansowych lotów, linie lotnicze często oferują menu dla dzieci, w tym niemowląt. Warto poinformować o potrzebach żywieniowych dziecka podczas rezerwacji biletu.

Czy mogę zabrać mleko dla dziecka do samolotu? 

Tak, linie lotnicze pozwalają na przewożenie mleka i w tym przypadku nie obowiązuje limit 100 ml. Możliwe jest także zabranie ze sobą mleka modyfikowanego. Ze względu na zwiększony limit płynów w bagażu, należy się przygotować na szczegółową kontrolę na lotnisku.

Jakie są najlepsze sposoby na zajęcie dziecka podczas lotu? 

Zorganizowanie czasu dla dziecka może wydawać się wyzwaniem, jednak istnieje wiele sposobów, które uczynią podróż znacznie przyjemniejszą zarówno dla rodziców, jak i dziecka. Różnego rodzaju gry, kolorowanki czy też audiobooki, będą świetnym sposobem na spożytkowanie czasu. Jeśli masz taką możliwość pobierz ulubione filmy i programy telewizyjne dziecka. Dzięki temu podróż minie błyskawicznie.

Jak radzić sobie z lękiem dziecka przed lataniem? 

Poradzenie sobie z lękiem dziecka przed lataniem, wymaga od rodzica odpowiedniego podejścia i zrozumienia. Najważniejsze jest, aby porozmawiać z dzieckiem i dowiedzieć się, co jest źródłem lęku i obaw. Pozwoli to na uspokojenie dziecka. Niezbędne jest wytłumaczenie, jak wygląda cały lot. Pomocne mogą być różne książki filmiki, które zwizualizują dziecku cały przebieg lotu.

Aby dziecko było już zaznajomione z lotniskiem, warto przed podróżą się na nie wybrać, co zwiększy jego poczucie bezpieczeństwa. Będąc już na pokładzie samolotu najlepiej zapewnić dziecku rozrywkę, dzięki czemu nie będzie myślało o locie. Dziecko powinno czuć się bezpieczne i wspierane przez rodziców. 

Czy mogę zabrać wózek dziecięcy na pokład? 

Tak, większość linii lotniczych umożliwia przewożenie wózków dziecięcych bez dodatkowych opłat dla dzieci do 2 roku życia. Istnieje możliwość zarejestrowania wózka jako bagaż rejestrowany, ale jest też opcja wniesienia go na pokład, po uprzednim oznaczeniu we wskazanym punkcie na lotnisku.

Jakie dokumenty są potrzebne przy podróży z dzieckiem? 

W zależności od kierunku podróży, dokumentem uprawniającym do przekroczenia granicy Polski jest dowód lub paszport. W przypadku niemowląt niektóre linie lotnicze dopuszczają jako dokument akt urodzenia dziecka. Należy pamiętać, że bez względu na wiek, dziecko musi posiadać osobny dokument. Dziecko nie może podróżować na dokumentach rodziców. 

Jakie są zasady dotyczące przewożenia fotelików samochodowych w samolocie? 

Linie lotnicze zapewniają możliwość bezpłatnego wniesienia fotelika samochodowego. W niektórych liniach lotniczych istnieją ograniczenia odnośnie rodzajów fotelików. Zazwyczaj muszą to być foteliki z atestem FAA i TÜV, które są zatwierdzone do używania w samolotach. Warto również sprawdzić, czy fotelik można zamontować za pomocą pasów bezpieczeństwa samolotowego, ponieważ nie wszystkie samoloty posiadają zaczepy ISOFIX. W wielu przypadkach konieczne jest zakupienie osobowego miejsca dla dziecka, więc warto zarezerwować miejsca obok siebie.

Należy pamiętać, że niektóre linie lotnicze umożliwiają stosowanie fotelików samochodowych jedynie na miejscach przy oknie. Ma to na celu zapewnienie swobodnej drogi ewakuacyjnej w przypadku sytuacji awaryjnej.

Jakie są udogodnienia na lotniskach dla rodzin z dziećmi?

Wychodząc naprzeciw rodzinom podróżującym z dziećmi, lotniska zapewniają pewne udogodnienia. Można znaleźć wózki spacerowe, które ułatwią poruszanie się z dzieckiem, a także dostosowane toalety z miejscami do przewijania niemowląt. Poza tym niektóre lotniska mają na swoim terenie place zabaw, które umilą dzieciom czas oczekiwania. Rodzice podróżujący z małymi dziećmi mają przywilej skorzystania z uprzywilejowanych stanowisk odprawy biletowo-bagażowej, omijając kolejkę. Dodatkowo, przy wchodzeniu na pokład samolotu, przysługuje im pierwszeństwo.

Jak radzić sobie z chorobą lokomocyjną dziecka?

W samolocie dzieci często doświadczają objawów choroby lokomocyjnej, które mogą być subtelne i łatwo je przeoczyć. Jeżeli maluch ma skłonność do mdłości w samochodzie, jest duża szansa, że podobne dolegliwości pojawią się również podczas lotu. Dlatego warto podać mu środek przeciwwymiotny pół godziny przed planowanym wylotem. Jednocześnie, należy unikać podawania mlecznych przekąsek w podróży, ponieważ mogą one nasilać uczucie mdłości. Dziecko powinno być nawodnione, ale zaleca się picie schłodzonych płynów małymi łyczkami.

Dodatkowo, naturalne środki, takie jak napój imbirowy, cukierki z imbirem i specjalne opaski przeciwwymiotne dla dzieci, mogą być skutecznymi metodami łagodzenia objawów.

Czy dziecko do 2 lat ma własny bagaż?

W przypadku opłaty Infant Fee (dotyczącej dzieci do 2 roku życia) w tanich liniach lotniczych, gdy maluch podróżuje na kolanach rodziców bez osobnego zakupionego miejsca, przysługuje mu niewielki, dodatkowy bagaż podręczny. W tanich liniach lotniczych, niemowlakowi nie przysługuje bagaż rejestrowany, ale można go dokupić.

W przypadku regularnych linii lotniczych sytuacja jest odmienna. Niemowlakom zazwyczaj przysługuje taki sam bagaż podręczny i nadawany, jak dorosłym pasażerom. Niemniej jednak, zaleca się sprawdzenie konkretnych warunków na stronie danej linii lotniczej, aby uniknąć potencjalnych niejasności. 

Od kiedy niemowlę może podróżować samolotem?

Bezwzględny zakaz latania samolotem obejmuje dzieci do ukończenia pierwszego tygodnia życia, ze względu na niedostatecznie rozwinięty układ oddechowy, który może nie poradzić sobie ze zmianami ciśnienia. Teoretycznie, linie lotnicze, jak np. LOT, pozwalają na podróż już 8-dniowym niemowlęciem, jednak zaleca się bezpieczniej odczekać do ukończenia pierwszego kwartału życia. 

Co trzeba wiedzieć, jeśli dziecko podróżuje samo?

Samodzielna podróż dziecka podlega różnym zasadom w zależności od linii lotniczych. Przed zakupem biletu warto sprawdzić konkretne wytyczne, gdyż może się okazać, że konieczna będzie dodatkowa opieka, zwana asystą. W typowych przypadkach obowiązują różne zasady dla:

  • dzieci w wieku od 2 do 4 lat, które muszą podróżować w towarzystwie osoby dorosłej, a większość linii lotniczych nie świadczy usługi asysty dla tak młodych pasażerów.
  • dzieci w wieku od 5 do 11 lat (a w niektórych linii nawet do 13 lat), które mogą podróżować jedynie w towarzystwie osoby dorosłej lub osoby, która ukończyła 16 lat, lub z dodatkową asystą.
  • nastolatków od 12. roku życia (lub w niektórych liniiach nieco później), którzy mają opcję podróżowania samodzielnie lub z dodatkową asystą, zależnie od regulacji konkretnej linii lotniczej.

Wymagane mogą być także specjalne formularze, takie jak "Unaccompanied Minor Form" (formularz niepełnoletniego podróżującego samotnie).

 

Podróżowanie z dzieckiem samolotem to nie tylko przemieszczanie się z jednego miejsca do drugiego, to prawdziwa podróż do nieznanych miejsc pełnych nowych wrażeń i odkryć. Każdy lot stwarza możliwość budowania silnych więzi rodzinnych i wspólnego dzielenia się radościami podróży.

Wierzymy, że nasz artykuł i Q&A odpowiedzią na najczęściej zadawane pytania pomogły rodzicom w przygotowaniu do podróży, sprawiły, że stres związany z wakacjami z dzieckiem został zminimalizowany, a cała przygoda stanie się jeszcze bardziej przyjemna. Niech każdy lot z dzieckiem będzie pełen uśmiechów, pozytywnych przeżyć i inspirujących przygód.

Odkryj pomysły na wakacje 2024 z dzieckiem na www.nekera.pl !

Liwia Rusiecka

Liwia Rusiecka

Studentka logistyki i administrowania w mediach na Uniwersytecie Warszawskim. Od niedawna odpowiada za obsługę klienta w dziale Contact Center Nekera, wspierając turystów na każdym etapie podróży: od planowania po bezpieczny powrót z wakacji. W wolnym czasie podróżuje oraz gra na perkusji.

Strzałka