Seszele wprowadzają nowy podatek dla turystów

Planujesz wakacje na Seszelach? Od 1 sierpnia 2023 roku zapłacisz podatek w hotelu! Nowa opłata dla turystów wypoczywających w wakacyjnym raju ma pomóc Seszelom w zrównoważonym rozwoju środowiska. Zobacz, ile musisz zapłacić?

Seszele wprowadzają nowy podatek dla turystów

Seszele od zawsze kładły nacisk na utrzymanie równowagi ekologicznej oraz ochronę swojego unikalnego środowiska naturalnego. By wzmocnić działania na rzecz ochrony przyrody i zapewnić zrównoważonąprzyszłość narodowej branży turystycznej, Ministerstwo Finansów, Planowania Narodowego i Handlu Seszeli podjęło przełomowy krok, wprowadzając Opłatę Turystyczną na rzecz Zrównoważonego Rozwoju na Seszelach.

Po dyskusjach na poziomie Rady Ministrów i branży turystycznej, ustalono strukturę opłaty, która będzie naliczana na zasadzie trzech stawek:

  • małe obiekty turystyczne (1-24 pokoje) będą zobowiązane naliczyć opłatę w wysokości 25.00 rupii seszelskich (ok. 7.10 zł) od osoby za noc,
  • średnie obiekty turystyczne (25-50 pokoi) naliczą opłatę w wysokości 75.00 rupii seszelskich (ok. 21.30 zł) od osoby za noc, a
  • duże obiekty turystyczne (51 pokoi i więcej), jachty oraz ośrodki na wyspach naliczą opłatę w wysokości 100.00 rupii seszelskich (ok. 28.50)  od osoby za noc.

Ośrodki na wyspach odnoszą się do obiektów znajdujących się na wyspach innych niż Mahe, Praslin, La Digue lub Cerf Island, zgodnie z definicją ustawy o Rozwoju Turystyki z 2019 roku.

Obiekty obciążą i pobiorą tę opłatę od odwiedzających przy wymeldowaniu. Opłata NIE będzie wliczana w ceny obiektów. Zamiast tego, będą zobowiązane do jej uwzględnienia na fakturze odwiedzającego jako Opłata za Zrównoważoną Turystykę Środowiskową.

Obiekty będą następnie zobowiązane do przekazywania tych środków na rzecz Komisji Dochodów Seszeli (SRC) miesięcznie. Należy zauważyć, że opłata NIE będzie obowiązywać obywateli i mieszkańców Seszeli, dzieci w wieku 12 lat i poniżej (odwiedzających) oraz członków załogi.

Dochody z opłaty przyczynią się do wzmocnienia wysiłków kraju w zakresie ochrony i poprawy środowiska naturalnego. 

Opłata obowiązuje podróżnych, którzy wypoczywają na Seszelach od 1 sierpnia 2023 roku.

Anna Nowicka

Anna Nowicka

Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!

Strzałka