Uwaga! W dniu 31.03.2023 program bon turystyczny został zakończony. 

Spis treści

 1. Co to jest bon turystyczny?
 2. Bon turystyczny – ile wynosi?
 3. Czy bon jest wolny od podatku?
 4. Gdzie mogę znaleźć instrukcje, jak zrealizować bon turystyczny?
 5. Jak to działa?
 6. Jak składać wnioski o bon turystyczny?
 7. Czy bon turystyczny można zrealizować w biurze podróży?
 8. Czy biura agencyjne uprawnione są do realizacji bonów?
 9. Czy cena za dziecko jest istotna?
 10. W jakim terminie wniosek zostanie rozpatrzony przez ZUS?
 11. Kiedy mogę spodziewać się wygenerowania bonu?
 12. Jaka będzie forma bonu?
 13. Czy bonem mogę płacić wielokrotnie?
 14. Do kiedy można wykorzystać bon?
 15. Czy wyjazd musi się odbyć w trakcie ważności bonu turystycznego?
 16. Czy mogę wymienić bon turystyczny w biurze na gotówkę?
 17. Czy ZUS pobiera opłatę manipulacyjną za realizację bonu?
 18. Ile przysługuje mi bonów turystycznych?
 19. Czy bon można zrealizować po ukończeniu 18 roku życia?
 20. Czy bon przysługuje każdemu niezależnie od dochodu?
 21. Do jakiego wieku mogę skorzystać ze świadczeń?
 22. Co dzieje się z bonem w momencie rezygnacji klienta z wyjazdu?
 23. Kto będzie weryfikować bon turystyczny?
 24. Gdzie będzie można zrealizować bon turystyczny?
 25. Czy mogę wykorzystać 2 bony, a pojechać tylko z jednym dzieckiem?
 26. Czy za pobyt w hotelu można zapacić za siebie?
 27. Na co można wykorzystać bon turystyczny?
 28. Gdzie należy wybrać beneficjenta programu?
 29. Jak dokonać płatności?
 30. Czy można zapłacić bonem, jeśli kwota noclegu przekracza wartość bonu?
 31. Czy w przypadku anulacji rezerwacji z winy organizatora zostanie zwrócona kwota bonu?
 32. Czy po wpłacie całości za rezerwacje będzie możliwy zwrot gotówki po uzyskaniu bonu turystycznego?
 33. Czy mogę wykorzystać bon do każdej rezerwacji hotelowej, transportowej, imprezy turystycznej? 
 34. Jak bezpiecznie podróżować?

Co to jest bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionych przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże także dotkniętej pandemią branży turystycznej.

Jak użyć bonu turystycznego? Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. Bon turystyczny zrealizować można na stronie www.nekera.pl lub www.polskiebonyturystyczne.pl oraz w biurach podróży sprzedających ofertę Biura Podróży Nekera.pl. Sprawdź do kiedy ważny jest bon turystyczny i jak z niego korzystać?

Bon turystyczny ile wynosi?

Bon turystyczny wynosi 500 zł na każde dziecko do 18 roku życia. W przypadku dziecka z niepełnosprawnością osoba uprawniona otrzyma dodatkowy bon również w wysokości 500 zł, czyli otrzyma bony o łącznej wartości 1000 zł.

Do kiedy ważny jest bon turystyczny?

Uwaga! W dniu 31.03.2023 program bon turystyczny został zakończony. 

bonturystyczny.polska.travel/aktualnosci/wazne-zmiany-w-polskim-bonie-turystycznym

Zostało już tylko 14 tygodni na aktywowanie bonu turystycznego. Z programu, którego celem jest wsparcie rodzin z dziećmi oraz branży turystycznej, będzie można skorzystać jeszcze przez ponad 9 miesiący, tj. do końca marca 2022 roku.

Projekt Polski Bon Turystyczny został uruchomiony 1 sierpnia 2020 i do tej pory aktywowano 2 mln świadczeń. Ze względu na obostrzenia spowodowane pandemią i czasowe zamknięcie obiektów turystycznych, bon można było zrealizować tylko przez kilka miesięcy minionego roku. Pomimo to, za jego pomocą dokonano już płatności o łącznej wartości ok. 1,4 mld zł. Program został przygotowany tak, by dawał szansę zaplanowania i dokonania płatności za wypoczynek w perspektywie kolejnych miesięcy, wakacji 2022 i zimy 2022. Do wykorzystania przez beneficjentów wciąż pozostają blisko 3 miliardy zł.

Polski Bon Turystyczny jest długoterminowym rozwiązaniem łączącym potrzeby społeczne i gospodarcze. Od początku nie był planowany jako jedyne narzędzie wsparcia branży turystycznej w czasie kryzysu pandemicznego, ale czynnik pobudzający ruch turystyczny i promujący turystykę rodzinną w ciągu najbliższych lat, o czym przekonaliśmy się już w pierwszych miesiącach funkcjonowania programu. Dzięki bonom wiele rodzin otrzymało środki, które pozwoliły im pokonać barierę finansową i zorganizować wspólny wyjazd, co, zwłaszcza w obecnej sytuacji, trudno wyobrazić sobie bez systemowego wsparcia. Z punktu widzenia przedsiębiorców ważne jest, że udział w programie nie wyklucza możliwości skorzystania z dodatkowego dofinansowania w ramach tarczy antykryzysowej. Ta inicjatywa to nie ograniczenie, a szansa na stopniowy powrót do regularnych obrotów po ponownym otwarciu obiektów  - mówi Anna Salamończyk-Mochel, wiceprezes Polskiej Organizacji Turystycznej.

Według badania przeprowadzonego w grudniu 2020 przez Pracownię Badań Społecznych na zlecenie Polskiej Organizacji Turystycznej program jest bardzo dobrze oceniany zarówno przez jego beneficjentów, jak i osoby nie posiadające uprawnień do skorzystania z niego. Ogółem 7 na 10 Polaków ocenia tę formę wsparcia pozytywnie.

Wśród osób uprawnionych do świadczenia znajomość PBT wynosi aż 96%. Z przysługujących im środków skorzystało już 40% badanych beneficjentów, a ponad połowa z nich wykorzystała bon w całości. Najintensywniej korzystano z tego rozwiązania zaraz po jego wprowadzeniu – w sierpniu 2020 roku. Wpływ programu na zainteresowanie wyjazdami zauważalny był także we wrześniu i na początku października. Dane z tego okresu wskazują na szybkie tempo pobierania i wykorzystywania bonów, dopiero druga fala pandemii i związane z nią obostrzenia spowodowały osłabienie dynamiki działania projektu.

Beneficjenci, którzy dotychczas nie pobrali przysługującego im bonu, odłożyli jego aktywację na okres bliższy planowanemu wypoczynkowi, co jest zrozumiałe biorąc pod uwagę obowiązujące ograniczenia w podróżowaniu. Polacy są świadomi, że nie ma konieczności wcześniejszego pobierania i aktywacji bonu, ponieważ można go wykorzystać aż do końca marca 2023 roku, a nawet później, jeżeli przedpłata zostanie zrealizowana w tym terminie – dodaje Anna Salamończyk-Mochel.

Czy bon turystyczny jest co roku? Nie, bon turystyczny to świadczenie przyznawane jednorazowo. Osoby, które nie skorzystały jeszcze z dofinansowania wyjazdu w ramach projektu, mogą to zrobić do 30 września 2022 r. 

Przedsiębiorcy i organizacje, które chcą przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, mogą wpisać się na listę prowadzoną przez Polską Organizację Turystyczną za pośrednictwem profilu PUE ZUS.

Statystyki projektu są udostępniane przez Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii oraz Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

bonturystyczny.polska.travel/aktualnosci/jeszcze-ponad-rok-na-skorzystanie-z-polskiego-bonu-turystycznego

Czy bon jest wolny od podatku?

Tak, bon jest wolny od podatku. Aktem prawnym, który zwalnia bony turystyczne z podatku PIT jest Ustawa z dnia 15 lipca 2020 r. o Polskim Bonie Turystycznym Dz.U. 2020 poz. 1262 - art. 40.

Gdzie jako klient mogę znaleźć instrukcje, jak zrealizować bon turystyczny?

Zastanawiasz się, jak użyć bonu turystycznego? Tutaj znajduje się link do instrukcji wideo, jak zrealizować bon turystyczny.

Jak to działa?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do 30 września 2022 r. Do tego terminu należy zrealizować bon.

Zobacz najlepsze hotele i apartamenty na wakacje z dziećmi , w których zrealizujesz bon turystyczny.

W jaki sposób składać wnioski o bon?

Nie trzeba składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go jedynie aktywować. Bon jest generowany w systemie PUE ZUS. W celu aktywacji bonu konieczne jest zalogowanie się przez osobę uprawnioną w systemie PUE ZUS (można to zrobić za pomocą profilu zaufanego lub kwalifikowanego podpisu elektronicznego) i potwierdzenie poprawności danych, albo dokonanie aktualizacji danych dotyczących adresu poczty elektronicznej i numer telefonu. Bony, w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Czy bon turystyczny można zrealizować w biurze podróży?

Tak, jeśli biuro podróży w którym dokonywana jest rezerwacja jest na liście udostępnionej przez POT. Bon turystyczny zrealizujesz w wybranych hotelach i apartamentach dostępnych w ofercie Nekery

Czy biura agencyjne uprawnione są do realizacji bonów?

Tak, jeżeli współpracują z organizatorem, który ujęty jest w myśl ustawy na liście beneficjentów POT. Takim biurem podróży jest np. Nekera Sp. z o.o.

Czy cena za dziecko w rezerwacji jest istotna?

Nie, bon turystyczny można zrealizować w całości za rezerwacje nawet wtedy, gdy cena za dziecko jest znacznie niższa niż wartość bonu. Dla przykładu: jeśli w rodzinie podróżują dwie osoby dorosłe plus dziecko, a cena za dziecko lub infanta np. wynosi 150 PLN i łączna cena za rezerwacje przekracza 500 zł, to bon można zrealizować w całości. Identyczna zasada występuje również wtedy, gdy w promocji dzieci liczone są za 0 zł. 

W jakim terminie wniosek o przyznanie bonu zostanie rozpatrzony przez ZUS?

Dla rodziców pobierających świadczenie 500+ nie będzie to problem, gdyż ZUS posiada wszystkie niezbędne dane do realizacji bonu. Nie trzeba będzie zatem składać dodatkowych wniosków o przyznanie bonu. Trzeba go będzie jedynie aktywować, bon wygeneruje się automatycznie. Prosimy o aktualizacje danych w profilu zaufanym, szczególnie adresu email oraz numeru telefonu kontaktowego. Bony w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, będą przekazywane za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu lub adres poczty elektronicznej.

Kiedy mogę spodziewać się wygenerowania bonu?

Bon wygeneruje się automatycznie w ZUS PUE.

Jaka będzie forma bonu?

Jest to dokument elektroniczny w formie unikatowego 16-cyfrowego numeru, przekazany do Państwa za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany numer telefonu komórkowego lub Państwa adres e-mail podany w profilu zaufanym.

Czy bonem mogę płacić wielokrotnie?

Zastanawiasz się, czy bon turystyczny to jednorazowa dotacja, czy możesz użyć go wielokrotnie? Za pomocą bonu można dokonać rezerwacji i opłacić wiele usług z kwoty wartości bonu, aż do wyczerpania należnej kwoty. Wystarczy wybrać obiekt lub atrakcję, która realizuje usługi w ramach bonu turystycznego!

Do kiedy można wykorzystać bon?

Zgodnie z nowymi przepisami czas obowiązywania bonów został przedłużony do 30 września 2022 roku.

Czy wyjazd musi się odbyć w trakcie ważności bonu?

Bon turystyczny musi zostać zrealizowany do końca ważności bonu turystycznego, maksymalnie do 30 września 2022 r. Wybierając jedną z ofert z Nekery wystarczy zrealizować płatność i rozliczyć bon turystyczny do końca września. Wyjazd może odbyć się w późniejszym terminie, np. podczas ferii w Polsce czy majówki 2023

Czy ZUS pobiera opłatę manipulacyjną za realizację bonu?

Polski Bon Turystyczny jest narzędziem, który ma na celu wsparcie finansowe polskich rodzin, osłabionej przez skutki pandemii COVID-19. Dopłata do wypoczynku pośrednio pomoże osłabionej branży turystycznej. Za pomocą bonu będzie można dokonać płatności za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne realizowane przez przedsiębiorcę turystycznego lub organizację pożytku publicznego na terenie kraju. ZUS pobiera 1% opłaty manipulacyjnej, którą pokrywa budżet Państwa. 

Ile przysługuje mi bonów turystycznych?

Na każde dziecko do 18 roku przysługuje jedno świadczenie w formie bonu w wysokości 500 złotych w przypadku osób, które otrzymują świadczenia wychowawcze. W przypadku dzieci z niepełnosprawnością jest to 1000 złotych. 

Czy bon można zrealizować po ukończeniu 18 roku życia?

Zastanawiasz się, czy czy można wykorzystać bon turystyczny po ukończeniu 18 lat? Tak, bon można zrealizować po 18 roku życia, jeśli w momencie uzyskania bonu turystycznego 500 zł dziecko nie skończyło 18 roku życia. 

Czy bon przysługuje każdemu niezależnie od dochodu?

Tak, bon będzie przyznawany niezależnie od dochodów świadczeniobiorców.

Do jakiego wieku mogę skorzystać ze świadczeń?

Wsparcie przeznaczone jest wyłącznie dla rodzin z dziećmi do 18 lat, po ukończeniu przez dziecko 18 lat świadczenie nie przysługuje.

Co dzieje się z bonem w momencie rezygnacji klienta z wyjazdu?

Postępujemy zgodnie z warunkami anulacji rezerwacji danego produktu. Np. gdy impreza kosztuje 1000 PLN, a w momencie anulacji wg. warunków koszty anulacji wynoszą 100% wtedy niewykorzystany bon turystyczny przepada. W przypadku anulacji imprezy, wypoczynku, obozu zachęcamy do każdorazowego zapoznania się z warunkami anulacji. 

Kto będzie weryfikować bon?

Bon weryfikuje osoba uprawniona, np. pracownik biura Nekera poprzez platformę ZUS PUE. 

Gdzie będzie można realizować bon?

Lista podmiotów, w których będzie można zapłacić za pomocą bonu jest opublikowana na stronie internetowej Polskiej Organizacji Turystycznej. Bon turystyczny w pełni można wykorzystać np. na www.nekera.pl lub wśród setek agentów BP Nekera.

Czy mogę wykorzystać 2 bony do jednej rezerwacji, a pojechać tylko z jednym dzieckiem? 

Ustawodwawca nie przewidział takiej mozliwosci. W przypaku rezerwacji hotelowej można rozliczyć maksymalnie taką samą ilość bonów, co dzieci na rezerwacji.

Czy za pobyt w hotelu można zapłacić za siebie czy tylko za dzieci?

Usługa turystyczna lub usługi hotelarskie muszą być realizowana na rzecz dziecka, na które świadczenie zostało przyznane wraz z rodzicami lub osobami podróżującymi z dziećmi. Dla przykładu: jeśli w rodzinie podróżują dwie osoby dorosłe plus dziecko, a cena za dziecko lub infanta np. wynosi 150 zł, a łączna cena za rezerwacje przekracza 500 zł, to bon można zrealizować w całości. Identyczna zasada występuje również wtedy, gdy w promocji dzieci liczone są za 0 zł. Rezerwacji hotelu, apartamentów lub pensjonatów mogą Państwo dokonać na stronach: www.polskiebonyturystyczne.pl lub www.nekera.pl, a także u jednego z ponad 1 700 agentów turystycznych Biura Podróży "Nekera", działających w całej Polsce.

Na co można wykorzystać bon turystyczny?

Polski Bon Turystyczny ma formę elektronicznego bonu, ważnego do końca września 2022 r. Na co można wykorzystać bon turystyczny? Bon będzie można wykorzystać do opłacenia m.in.: pobytu w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, czy na kolonii lub obozie harcerskim, a także obozie sportowym lub rekreacyjnym. Wakacje z płatnością w formie bonu można zarezerwować na stronie www.nekera.pl oraz u ponad 1 700 agentów BP Nekera w Polsce.

Zobacz najlepsze hotele i apartamenty w Polsce , w których zrealizujesz bon turystyczny!

Gdzie należy wybrać beneficjenta programu?

Podmioty, które będą chciały przyjmować płatności za pomocą bonu, będą musiały zarejestrować się w systemie teleinformatycznym PUE ZUS, w systemie ZUS będziemy mogli wybrać beneficjenta.

Jak dokonać płatności bonem turystycznym?

Bony są przekazywane w formie unikalnego, 16-cyfrowego numeru, za pomocą wiadomości tekstowej na wskazany przez osobę uprawnioną numer telefonu lub adres poczty elektronicznej. W przypadku wyboru jednego z setek obiektów z oferty Nekera wystarczy podać nam unikatowy numer kodu obsługi płatności. Po wprowadzeniu kodu płatności w systemie ZUS przyjdzie do Państwa kod potwierdzający SMS, który należy niezwłocznie podać konsultantowi w celu sprocesowania płatności. Ważność kodu potwierdzającego to 2 minuty.

 

Oferta, której szukasz jest chwilowo niedostępna. Zadzwoń do nas 22 212 05 00 lub zostaw maila, lub numer telefonu, a my przygotujemy najlepszą propozycję na Twoje wakacje.

Zdjęcie poglądowe
Majówka i długie weekendy
Szukasz pomysłu na długi weekend? W Nekera przychodzimy ci z pomocą! Mamy dla Ciebie 1001 pomysłów na niezapomniany długi weekend. W Polsce, a może majówka za granicą? Tu znajdziesz oferty z dojazdem własnym i samolotem.
Zdjęcie poglądowe
Samolotem nad Bałtyk
Wymarzone wczasy 2022 w mniej niż 2 godziny? Leć nad Bałtyk! Wyloty z lokalnych lotnisk, transfer lotnisko-hotel, hotel-lotnisko, parking przy lotnisku w specjalnej cenie, hotele all inclusive nad polskim morzem. Skorzystaj ze specjalnej oferty na wakacje z dziećmi!

​Czy można zapłacić bonem, jeśli kwota noclegu przekracza wartość bonu?

Tak, płatność za pomocą bonu będzie również możliwa. Powyżej sumy bonu konieczna będzie dopłata.

Czy w przypadku anulacji rezerwacji hotelowej lub imprezy z winy organizatora zostanie zwrócona kwota bonu?

Tak, organizator ma obowiązek zwrócić pobraną należność na konto ZUS. Nie ma możliwości otrzymania zwrotu w gotówce lub innych środkach płatniczych.

Czy po wpłacie przez klienta całości należności za rezerwacje będzie możliwy zwrot gotówki po uzyskaniu bonu turystycznego?

Tak, jeśli impreza której to dotyczy jeszcze się nie odbyła, a klient poinformował uprzednio Nekerę lub odpowiedni podmiot, którego to dotyczy, o chęci realizacji bonu turystycznego, podał jego numer i uzyskał potwierdzenie od organizatora.

Czy mogę wykorzystać bon do każdej rezerwacji hotelowej, transportowej, imprezy turystycznej?

Bon dotyczy tylko imprez i hoteli w Polsce. Zrealizować go można tylko i wyłącznie jeżeli na potwierdzeniu rezerwacji mamy ujęte dzieci, które są uprawnione do realizacji bonu i znajdują się na rezerwacji. Beneficjentem bonu staje się Biuro Podróży "Nekera" i jego agencji. Bonem nie można zapłacić za rezerwacje, na której nie występują dzieci, których bon dotyczy. 

Jak bezpiecznie podróżować?

W związku zagrożeniem COVID-19 przed wyjazdem zapoznaj się z aktualnymi zasadami bezpieczeństwa, dostępnymi na nekera.pl .

Jeśli zachorujesz, postępuj zgodnie do aktualnych zasad i ograniczeń. Pamiętaj, że najbardziej wiarygodnym źródłem informacji o obowiązujących aktualnie zasadach i ograniczeniach są strony Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Serwis Rzeczpospolitej Polskiej. 

Strzałka