10 niezwykłych ciekawostek o Tajlandii

Jedno z najczęściej odwiedzanych państw w Azji, jeden z najczęściej wybieranych kierunków na egzotyczne wakacje. Mowa oczywiście o Tajlandii, malowniczym raju z niemal 500 wyspami i bogatą kulturą. Zobacz, z czego słynie Tajlandia i dlaczego warto ją odwiedzić. Poznaj zaskakujące i nieoczywiste ciekawostki o Tajlandii!

10 niezwykłych ciekawostek o Tajlandii

Spis treści

  1. Z czego słynie Tajlandia? 
  2. Ciekawostki o Tajlandii

Z czego słynie Tajlandia?

Tajlandia to państwo w południowo-wschodniej Azji, pełen kolorów, smaków i różnorodności. Słynie z pięknych plaż, aromatycznej kuchni ulicznej, kultury buddyjskiej, mistycznego Bangkoku oraz bogatego dziedzictwa kulturowego i historycznego. Tajlandia to przyjemny, tropikalny klimat, bajeczne krajobrazy, egzotyczna i przyjazna kultura. Najczęściej wybierane miejsca na wczasy w Tajlandii to Pattaya, Krabi, Phuket i Bangkok.

Tego nie wiesz o Tajlandii! 10 ciekawostek

1. Kultura

Kultura Tajlandii jest bogata i wielowymiarowa. Łączy tradycje religijne, sztukę, muzykę, kuchnie i lokalne zwyczaje. Wpływy buddyjskie odgrywają ważną rolę w codziennym życiu Tajów. Widać to w licznych świątyniach, rytuałach i obrzędach. Sztuka tańca i teatru, taka jak tańce khom i muzyka instrumentów khim to również znaczące elementy kulturowe Tajlandii. Ciekawym faktem jest to, że Tajlandia jest jedynym krajem w Azji, który nie został podbity przez żadne państwo europejskie.

Warto też zwrócić uwagę na szacunek do osób starszych i wyjątkowy kult króla Tajlandii. Uważany jest on za świętego i nawet niewłaściwe traktowanie pieniędzy z jego podobizną jest uznawane za obrazę majestatu. Monarchia ma bardzo głęboko zakorzenione znaczenie i jest szanowana przez społeczeństwo. Król uważany jest za symbol jedności i stabilności kraju. Krytyka wobec monarchii ograniczona jest prawem i skutkuje poważnymi konsekwencjami.

2. Buddyzm

Religia odgrywa ogromną rolę w życiu i kulturze Tajlandii. Zdecydowana większość mieszkańców kraju to wyznawcy buddyzmu, a dokładniej nurtu therawady. Świątynie buddyjskie zwane watami są wszechobecne w krajobrazie miast i wsi. Tajlandia ma ponad 40 000 świątyń buddyjskich, a Wat Phra Kaew w Bangkoku to jeden z najważniejszych ośrodków kultu w kraju. Rytuały buddyjskie są integralną częścią życia codziennego. Mnisi są szanowani i wspierani przez społeczność. Wielu młodych mężczyzn wchodzi na pewien okres do klasztorów, by doświadczyć życia, pogłębić wiarę i zadbać o rozwój duchowy.

Figurki Buddy spotykane są na każdym kroku, w świątyniach, domach i miejscach publicznych. Statua Buddy w Wat Muang to najwyższy posąg Buddy w Tajlandii i 9. na świecie!

3. Kuchnia tajska

Kuchnia tajska jest znana z wyjątkowych smaków, aromatów i różnorodnych dań. Dominują w niej pikantne nuty i egzotyczne składniki. Mimo wyraźnych wpływów z kuchni chińskiej i indyjskiej, wyjątkowość tajskiej kuchni wynika głównie ze stosowanych przez Tajów własnych oryginalnych składników. Jednym z nich jest charakterystyczny smak mleczka kokosowego i różne aromatyczne przyprawy, takie jak świeży imbir, trawa cytrynowa czy liście limonki. Wśród innych kuchni wschodniej Azji, kuchnię tajską należy ocenić jako jedną z bardziej pikantnych i aromatycznych. Jej cechą jest również pewna większa "swoboda" w sposobie przygotowywania dań.

Lokalne uliczne jedzenie, zwane "street foodem", jest niezwykle popularne i stanowi ważną część kultury tajskiej. Na ulicach królują stoiska z szerokim wyborem smakowitych i autentycznych potraw w przystępnych cenach. Znajdziemy tam różne popularne dania, takie jak: pad thai, tradycyjne curry, cały wybór pikantnych zup z owocami morza lub smażonym kurczakiem, sałatki i mięso we wszystkich postaciach oraz pyszne mango sticky rice. Wyjątkowym doświadczeniem jest skoszotowanie lokalnej kuchni na pływającym targu.

4. Wyspy i plaże 

Tajlandia znana jest z wielu pięknych wysp z prawdziwe rajskimi widokami. Turkusowa woda, zieleń bujnej roślinności i charakterystyczne łódeczki przyciągają turystów z całego świata. Do najbardziej znanych należą:

  • największa wyspa Tajlandii – Phuket, znana z wielu atrakcji turystycznych,
  • Koh Phi Phi, która zyskała światową sławę dzięki filmowi „Plaża” z Leonardo DiCaprio,
  • Koh Samui kojarzona z tropikalnych plaż i bogatego życia nocnego i wiele innych.

Każda z wysp oferuje niezliczone plaże o różnych walorach, takich jak: biały piasek, turkusowa krystaliczna woda, piękna roślinność, rafy koralowe i niepowtarzalny urok. Jedną z napiękniejszych plaż w Tajlandii jest plaża Railay, dostępna tylko od strony morza. Otoczona jest ona klifami i lasami i stanowi idealne miejsce dla miłośników przyrody. Sam rejs na plażę będzie wyjątkową atrakcją! 

Pullman Pattaya G czy Siam Bayshore? Sprawdź najlepsze hotele na wakacje w Tajlandii!

5. Pływający Market Damnoen Saduak

To z pewnością jedno z najbardziej znanych miejsc w Tajlandii! Słynny pływający targ położony jest około 100 km na zachód od Bangkoku. Malownicze miejsce przyciąga turystów z całego świata swoją tradycyjną atmosferą i kolorowymi scenami handlu na wodzie – to miejsce, które naprawdę musisz zobaczyć podczas podróży do Tajlandii. Targ odbywa się na kanałach, gdzie lokalni sprzedawcy poruszają się na małych łódkach, wypełnionych świeżymi owocami, warzywami, przyprawami, rękodziełem i innymi produktami. Turyści także mogą wypożyczyć łódź i doświadczyć unikalnej atmosfery targu, a także spróbować lokalnych przysmaków przygotowywanych na miejscu. To nie tylko miejsce zakupów, ale także okazja do poznania tajskiej kultury, tradycji i codziennego życia.

Jeżeli zastanawiasz się, co przywieźć z Tajlandii, na Market Damnoen Saduak na pewno znajdziesz inspiracje! 

6. Songkran – Tajski Nowy Rok

Tajski festiwal Nowego Roku jest obchodzony na szeroką skalę w całym kraju. Jest jednym z najważniejszych wydarzeń w kalendarzu Tajów. Songkran ma głównie charakter święta wodnego, podczas którego ludzie bawią się i ochładzają poprzez wzajemne polewanie się wodą. Woda symbolizuje oczyszczenie i życiodajność. Polewanie wodą ma zmywać pecha i złe rzeczy. Tajski Nowy Rok ma związek z przejściem Słońca z jednego znaku zodiaku na kolejny i odbywa się… w kwietniu!

Tradycyjnie to czas skupienia na rodzinie, oddawania czci starszym członkom rodziny i odwiedzania świątyń buddyjskich w celu odprawienia ceremonii religijnych. Jednak w ciągu ostatnich lat festiwal ewoluował w radosne święto, które jest często kojarzone ogromnymi walkami wodnymi. W wielu regionach Tajlandii organizowane są parady, tańce, konkursy i różnego rodzaju wydarzenia kulturalne.

Warto wiedzieć, że zgodnie z kalendarzem buddyjskim w Tajlandii mamy właśnie 2566 rok!

7. Biała świątynia w Chiang Rai

Wat Rong Khun, czyli spektakularna świątynia buddyjska położona w pobliżu miasta Chiang Rai w północnej części Tajlandii. Jest to niezwykłe dzieło sztuki i architektury, zaprojektowane przez tajskiego artystę Chalermchai Kositpipat. Świątynia Wat Rong Khun wyróżnia się białą fasadą i oryginalnym stylem, który łączy elementy tradycyjne z nowoczesnymi. Została zbudowana z białego betonu i pokryta białym tynkiem, aby uzyskać wygląd, który symbolizuje czystość i oświecenie. Wielokrotne odbicie światła na białym tle tworzy wrażenie, że świątynia jest pokryta złotem. Architektura i dekoracje świątyni są pełne symboli buddyjskich i elementów religijnych.

Wejście do świątyni prowadzi wzdłuż rzeźbionych rąk, sięgających ku niebu. To osobliwy symbol ludzkich pragnień, rzeczy doczesnych i pożądania.

8. Wodospady Erawan

To malowniczy kompleks siedmiu kaskadujących wodospadów, znajdujących się w Parku Narodowym Erawan w Tajlandii, niedaleko miasta Kanchanaburi. Nazwa parku i wodospadów pochodzi od imienia trzygłowego bóstwa hinduskiego, Erawana. Te wodospady są jednym z głównych atrakcji turystycznych regionu. Każdy z siedmiu poziomów wodospadu ma swój niepowtarzalny charakter i piękno. Woda spływająca przez wodospady tworzy naturalne baseny z turkusową wodą i oczka, w których można się kąpać i ochłodzić w upalne dni. Wspinaczka po szlaku prowadzącym wzdłuż wodospadów może być nieco wymagająca, ale widoki i możliwość kąpieli w krystalicznie czystych basenach nagradza wysiłek.

Ostatni poziom wodospadu jest szczególnie imponujący, tworząc wielką taflę wody, która przypomina rajską oazę. Wiele osób mówi, że jego kształt przywodzi na myśl głowę słonia! Park Narodowy Erawan to również obszar o pięknej faunie i florze, w których można napotkać dzikie zwierzęta i ptaki. To idealne miejsce na odpoczynek od miejskiego zgiełku.

9. Ayutthaya, ukryty archeologiczny skarb

Ruiny Ayutthaya to tajemnicze i fascynujące miejsce, pełne ruin buddyjskich świątyń, klasztorów i starożytnych posągów o monumentalnych rozmiarach. Dawna stolica Syjamu wpisana jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO i kryje w sobie jedne z najwspanialszych ruin w całej Azji. Na terenie Parku Historycznego w Ayuttayi można zobaczyć ruiny prawie 400 mniejszych i większych świątyń oraz pałaców! 

Po Ayuttayi można poruszać się na różne sposoby. Lokalni przewoźnicy oferują wynajęcie tuk-tuka z kierowcą, roweru, a nawet słonia! Wiele osób decyduje się także na pieszą wędrówkę, połączoną z odkrywaniem egzotycznej przyrody. Warto wiedzieć, że w pobliżu wejścia do świątyni Wat Mahathat z głową Buddy w drzewie znajduje się lokalny market z tajskim jedzeniem.

10. Przestrzeń osobista

W Tajlandii głowa jest uważana za najświętszą część ludzkiego ciała, a stopy postrzegane są jako nieczyste. Będąc w Tajlandii, nie należy dotykać nikogo po głowie – nawet dzieci. Może to zostać odebrane jako wielka zniewaga! Jeżeli przez przypadek zdarzy ci się dotknąć czyjejś głowy, koniecznie przeproś. Podobna zasada dotyczy dotykania innych stopami. Nawet nadepnięcie jest niemile widziane. 

Gdy chcesz się z kimś przywitać, nie podawaj ręki! Tradycyjne tajskie powitanie to gest wai. Podczas powitania składa się ręce jak do modlitwy i wykonuje się ukłon z lekko pochyloną głową. Przed wyjazdem do Tajlandii warto wiedzieć, że turyści nie są zobowiązani do wykonywania gestu wai. Jeżeli jednak ktoś ukłoni się tobie, warto odwzajemnić powitanie i zaskarbić sobie sympatię lokalnych mieszkańców. 

Wakacje w Tajlandii to wyjątkowe doświadczenie, które oferuje wiele atrakcji dla każdego podróżnika. Relaks na jednej z pięknych plaż i wysp, lekcja historii i poznanie kultury podczas zwiedzania świątyń i pałaców, pyszna różnorodna kuchnia. Bogactwo atrakcji sprawia, że Tajlandia to prawdziwy raj! 

Sprawdź TOP oferty na wczasy w Tajlandii!

Martyna Pawlak

Martyna Pawlak

Kolekcjonerka wspomnień i doświadczeń, optymistka i wieczna marzycielka, prywatnie – studentka psychologii. Uwielbia bliższe i dalsze podróże, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i smaków lokalnych kuchni. Najbardziej ciekawią ją destynacje egzotyczne, szczególnie w południowej Azji. Kocha każdy rodzaj podróżowania: od luksusowych wakacji all inclusive, spontanicznych City Break na własną rękę, aż po autostopowe wyprawy z „domkiem” na plecach. Najchętniej odpoczywa pośród natury, w czasie górskich wędrówek i żeglowania.

Strzałka