Wyobraź sobie miejsce, gdzie o poranku możesz pływać w secesyjnych łaźniach, w południe delektować się tortem Esterházy, a wieczorem wznosić toast węgierskim Tokajem w ogrodzie dawnej kamienicy zamienionej w tętniący życiem pub. Budapeszt, nazywany "Perłą Dunaju", to prawdziwe miasto kontrastów. Przygotowaliśmy dla ciebie plan podróży do stolicy Węgier, który łączy królewskie dziedzictwo Budy z kosmopolitycznym charakterem Pesztu. Poznaj w 3 dni historię, kulturę i kuchnię jednego z najlepszych miast na city break w Europie!
Spis treści
Witaj w Budapeszcie ! Miasto położone nad najdłuższą rzeką w Europie – Dunajem, to jedno z najlepszych miejsc na city break. Zwiedzanie Budapesztu najlepiej rozpocząć od Budy, zachodniej części miasta. Buda była niegdyś niezależnym miastem i stolicą Królestwa Węgier. Jej historia jest pełna burzliwych wydarzeń, które miały wpływ na rozwój architektury i urbanistyki tego regionu.
Jednym z najważniejszych i najpiękniejszych miejsc do zobaczenia w tej części Budapesztu jest Wzgórze Zamkowe, wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Możesz dostać się tutaj pieszo, skorzystać z autobusów lub wjechać kolejką (funicular) w niespełna 2 minuty!
Głównym punktem Wzgórza jest Zamek Królewski (Budavári Palota), który przez wiele wieków był siedzibą władców Węgier. Obecnie w zamku znajdują się Węgierska Galeria Narodowa oraz Muzeum Historii Budapesztu. Zwiedzanie terenu zamku jest bezpłatne, natomiast wstęp do środka kosztuje około 3900 HUF (około 46 zł). Nawet jeśli nie planujesz zwiedzania wnętrz, warto przejść się dziedzińcami i tarasami widokowymi zamku, skąd rozciąga się spektakularny widok na Peszt i Dunaj.
Kolejną atrakcją na Wzgórzu Zamkowym jest Kościół Macieja, z charakterystycznym dachem pokrytym kolorowymi dachówkami Zsolnay. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli miasta. Kościół Macieja łączy elementy gotyckie i neogotyckie. Wnętrze zdobią piękne freski autorstwa węgierskich artystów oraz witraże przedstawiające sceny biblijne.
Sprawdź pakiety lot + hotel blisko najlepszych atrakcji w Budapeszcie! Już od 607 zł/os.
Obok znajduje się Baszta Rybacka. To charakterystyczna budowla z 7 wieżami symbolizującymi siedem plemion węgierskich. Nazwa "Baszta Rybacka" pochodzi od średniowiecznego Miasta Rybackiego (Halászbástya), które znajdowało się w tym regionie i było odpowiedzialne za obronę tej części miasta. To właśnie tutaj powstają najpiękniejsze zdjęcia z budynkiem parlamentu w tle!
Samo wejście na Wzgórze Zamkowe w Budapeszcie jest bezpłatne, co oznacza, że można swobodnie spacerować po średniowiecznych uliczkach i podziwiać panoramę miasta. Jednak wstęp do poszczególnych atrakcji na Wzgórzu jest płatny! Wstęp do wnętrza Kościoła Macieja kosztuje ok. 2 900 HUF (około 32,19 zł), a wejście na wieżę to dodatkowy koszt 3400 HUF (około 37,74 zł). Płatny jest także wstęp na górną część Baszy Rybackiej – bilet kosztuje ok. 1 200 HUF (około 13,32 zł).
Na wzgórzu znajdują się sklepy z pamiątkami, restauracje i bary. Ceny mogą być dość wysokie, ale lunch z widokiem na panoramę Budapesztu z pewnością będzie niezapomniany! Urokliwe uliczki i kawiarnie tworzą atmosferę sprzyjającą spacerom. Obszar ten jest również miejscem organizacji różnych wydarzeń kulturalnych i festiwali – jeżeli planujesz city break w Budapeszcie, warto sprawdzić kalendarz najbliższych eventów!
Masz siłę na więcej? Po południu warto zejść do Labiryntu pod Wzgórzem Zamkowym – systemu jaskiń o długości około 10 kilometrów. Następnie można odwiedzić Muzeum Skalnego Szpitala (Hospital in the Rock), podziemny szpital z czasów II wojny światowej, który został przekształcony w muzeum. Jeżeli wolisz zakończyć dzień nieco spokojniej, wybierz się na spacer po Moście Łańcuchowym przy zachodzie słońca – to najstarszy most Budapesztu, łączący Budę z Pesztem. Dobrym pomysłem będzie także błogi relaks w basenach na Wyspie Małgorzaty. Na Margitsziget możesz dotrzeć metrem.
Po zwiedzaniu pora na kolację! Odwiedź jedną z lokalnych restauracji i zamów danie z papryką w roli głównej – to kwintesencja węgierskiej kuchni. Gulyás (gulasz), klasyczna węgierska zupa, przygotowywana z wołowiny, ziemniaków, papryki i przypraw lub Paprikás Csirke, kurczak duszony w sosie paprykowym, często podawany z kluskami lub ryżem będą idealnym sycącym posiłkiem po intensywnym pierwszym dniu w Budapeszcie.
Drugi dzień warto rozpocząć od wizyty w Parlamencie Węgierskim, największym budynku w kraju i symbolu Budapesztu. Zwiedzanie wnętrz możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem (bilety najlepiej rezerwować online z wyprzedzeniem). Zwiedzanie jest dostępne dla turystów w ciągu tygodnia w godzinach 8 – 18, natomiast w weekendy w godzinach 8 – 16. Podczas ok. 45-minutowej wycieczki zobaczysz między innymi Salę Kopułową, gdzie przechowywane są insygnia królewskie. Koszt biletów to ok. 3 500 forinów/osoba dorosła; dzieci i młodzieży w wieku 6-24 lat – 1 900 forintów.
To nie koniec ikonicznych budowli w Budapeszcie! Bazylika św. Stefana, największa świątynia Budapesztu, zachwyca nie tylko z zewnątrz. Wewnątrz znajduje się najważniejsza węgierska relikwia – zmumifikowana dłoń pierwszego króla Węgier. Warto wjechać na taras widokowy kopuły (dostępny windą).
Wielka Synagoga to największa synagoga w Europie i druga największa na świecie. Jej zwiedzanie pozwala lepiej poznać historię budapeszteńskich Żydów. W kompleksie znajduje się również wzruszający Ogród Pamięci z Drzewem Życia.
Popołudnie warto spędzić na Wielkim Rynku (Nagycsarnok), gdzie można kupić lokalne przysmaki i pamiątki. To moment, by spróbować oryginalnego lángos (smażony placek serwowany z różnorodnymi dodatkami, takimi jak czosnek, śmietana czy ser) czy intesywnie paprykowej Csabai Kolbász (kiełbasa węgierska). Na słodko – kürtőskalács, czyli kołacz węgierski. Nagycsarnok to doskonałe miejsce do poznania węgierskiej kultury kulinarnej oraz zakupu lokalnych produktów i pamiątek. Został otwarty 15 lutego 1897 roku i jest największym oraz najstarszym krytym rynkiem w Budapeszcie! Warto spędzić tu chwilę i zatopić się w smakach i aromatach Węgier. Dodatkowo lokalizacja tuż przy rzece Dunaj i blisko słynnej ulicy Váci utca czyni to miejsce łatwo dostępnym dla turystów.
Wieczorem czas na jedną z najlepszych atrakcji w Budapeszcie, czyli rejs po Dunaju! Rejs trwa zazwyczaj około 1-2 godziny i pozwalają zobaczyć najważniejsze atrakcje, takie jak Parlament, Zamek Królewski, Baszta Rybacka oraz Most Łańcuchowy z innej perspektywy. Do wyboru są rejsy z kolacją, muzyką na żywo lub z degustacją wina i prosecco. Cena rejsu jest zależna od wybranego pakietu. To idealny pomysł na zakończenie dnia w Budapeszcie.
Trzeci dzień warto rozpocząć od odprężającej wizyty w termach Széchenyi – największym kompleksie basenów termalnych w Europie. Położone w sercu Parku Miejskiego (Városliget), zostały otwarte w 1913 roku, ale ich historia sięga początku lat 80. XIX wieku. Termy oferują 18 basenów o różnej temperaturze od 18 do nawet 40 stopni (w tym 3 baseny kryte). Warto przyjść tu wcześnie rano, by uniknąć tłumów i w spokoju nacieszyć się kąpielą. Bilety całodniowe kosztują około 7 200 forintów. Spędzając dzień w termach, zabierz strój kąpielowy, ręcznik i klapki. Termy Széchenyi to idealne miejsce na zakończenie długiego weekendu w Budapeszcie. Połączysz tu przyjemność z kąpieli termalnych i delektowanie się pięknem architektury neobarokowej. Dojazd do Term Széchenyi jest łatwy dzięki żółtej linii metra (stacja Széchenyi fürdő), co czyni je dostępnym punktem na mapie Budapesztu.
Pamiętaj, że Park Miejski (Városliget) to nie tylko termy – znajduje się tu również bajkowy Zamek Vajdahunyad, inspirowany rumuńską budowlą. W kompleksie zobaczymy przykłady różnych stylów architektonicznych, od romanizmu po barok. W sezonie zimowym przed zamkiem działa największe lodowisko w Europie.
Następnie warto przejść się Aleją Andrássyego, wpisaną na listę UNESCO. Ta jedna z najważniejszych i najbardziej reprezentacyjnych ulic w Budapeszcie, nazywana „węgierskimi Polami Elizejskimi”, prowadzi od centrum miasta, do Parku Miejskiego. Po drodze mijamy Węgierski Teatr Operowy, uznawany za jeden z najlepszych teatrów operowych na świecie pod względem akustyki (zaraz po mediolańskiej La Scali i paryskim Palais Garnier), Muzeum Terroru, poświęcone pamięci ofiar reżimów komunistycznego i nazistowskiego i liczne kawiarnie w stylu fin de siècle. Aleja często gości różnorodne wydarzenia kulturalne, festiwale i parady, co czyni ją żywym centrum życia społecznego w Budapeszcie.
Wieczór najlepiej spędzić w dzielnicy żydowskiej Erzsébetváros, gdzie znajdują się słynne „ruin puby”, umiejscowione w opuszczonych budynkach z niepowtarzalną atmosferą. Szimpla Kert, pierwszy i najbardziej znany z nich, to prawdziwe muzeum alternatywnej kultury miejskiej. Na zakończenie dnia warto wspiąć się na Wzgórze Gellérta w dzielnicy Tabán, skąd rozciąga się zapierający dech w piersiach widok na rozświetlone nocą miasto.
Teraz już masz gotowy plan zwiedzania Budapesztu w 3 dni – pora zarezerwować bilety i hotel!
Stolica Węgier przyciąga turystów malowniczym położeniem nad Dunajem, bogatą historią i niepowtarzalną atmosferą. Przed wycieczką warto zapoznać się z kilkoma praktycznymi aspektami, które sprawią, że city break w Budapeszcie upłynie bez stresu!
Planując urlop w Budapeszcie możesz zdecydować się na dojazd własnym autem lub podróż samolotem. Bezpośrednie loty do Budapesztu dostępne są m.in. z Warszawy (Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina) oraz Krakowa (Lotnisko Kraków-Balice). Lotnisko w Budapeszcie, znane jako Międzynarodowy Port Lotniczy im. Ferenca Liszta, jest największym lotniskiem na Węgrzech i znajduje się około 16 km na południowy wschód od centrum miasta.
Wygodny i bezpośredni transport z lotniska do centrum zapewnia autobus 100E (koszt biletu to ok. 900 HUF), taksówki, minibusy i transfery prywatne. W mieście warto korzystać z Budapest Card, która oferuje nieograniczony dostęp do transportu miejskiego i zniżki do wielu atrakcji. 3-dniowa karta kosztuje około 12 000 HUF.
Węgry, mimo członkostwa w Unii Europejskiej, posługują się własną walutą – forintem (HUF). 1 Forint to w przeliczeniu 0,010 złotych (kurs z dnia 09.01.2024). Chociaż w niektórych miejscach, takich jak hotele, restauracje czy popularne atrakcje turystyczne, można płacić w euro, nie jest to powszechna praktyka. Warto wymieniać pieniądze w kantorach na miejscu, gdzie kursy są zazwyczaj korzystniejsze niż w Polsce.
Nie ma różnicy czasu względem Polski przez cały rok – podczas wycieczki do Budapesztu nie przestawiasz zegarka.
Budapeszt oferuje szeroki wybór miejsc noclegowych – od luksusowych hoteli po budżetowe hostele i apartamenty blisko najważniejszych atrakcji. Warto rezerwować noclegi z wyprzedzeniem, szczególnie w sezonie turystycznym.
Najlepsza pora roku na odwiedzenie Budapesztu to wiosna i jesień, kiedy temperatury są łagodne, a tłumy turystów mniejsze. Budapeszt to idealne miejsce na weekendowy wypad lub dłuższy urlop. Miasto zachwyca bogactwem atrakcji i unikalnym klimatem, który skradnie twoje serce.
Budapeszt to nie tylko architektoniczne perły i zabytkowe termy – to również prawdziwy raj dla miłośników dobrej kuchni. Węgierska stolica oferuje szeroki wachlarz kulinarnych doświadczeń, od tradycyjnych barów po nowoczesne restauracje z gwiazdkami Michelin. Gdzie można delektować się autentycznymi smakami węgierskiej kuchni i co zamówić?
Kuchnia węgierska słynie z intensywnych smaków i aromatów, w których główną rolę odgrywa papryka – zarówno świeża, jak i w formie przyprawy. To właśnie czerwona papryka nadaje charakterystyczny kolor i smak wielu tradycyjnym potrawom. Węgrzy wykorzystują również dużo cebuli, czosnku, kminku oraz śmietany, która często pojawia się jako dodatek do dań. Podczas City Break musisz spróbować:
Węgierskie cukiernictwo to osobny rozdział kulinarnej tradycji. Słynny tort Dobosza (Dobos torta) z charakterystyczną karmelową warstwą, czy tort Esterházyego z kremem orzechowym to klasyki węgierskiej sztuki cukierniczej. Rétes, czyli węgierska wersja strudla, oraz kürtőskalács (kołacz) – drożdżowe ciasto pieczone na wałku nad ogniem, to popularne przysmaki dostępne w cukierniach i kawiarniach.
Węgry szczycą się bogatą tradycją winiarską. W budapesztańskich restauracjach można znaleźć szeroki wybór win z różnych regionów winiarskich:
Gdzie zjeść w Budapeszcie? Pierwszym przystankiem na kulinarnej mapie Budapesztu powinna być Wielka Hala Targowa (Nagycsarnok). Ten XIX-wieczny budynek to nie tylko zabytek architektury, ale przede wszystkim tętniące życiem miejsce, gdzie można poznać prawdziwe smaki węgierskiej kuchni.
Okolice ulicy Kazinczy w Dzielnicy Żydowskiej to obecnie jedno z najbardziej dynamicznych miejsc na kulinarnej mapie miasta. Znajdziemy tu zarówno tradycyjne żydowskie restauracje, jak i modne lokale fusion. To miejsce przypadnie do gustu miłośnikom kulinarnych eksperymentów!
Szukasz doznań kulinarnych na najwyższym poziomie? Budapeszt może pochwalić się kilkoma restauracjami wyróżnionymi gwiazdkami Michelin. Zwróć uwagę na Costes – jedną z pierwszych restauracji w Budapeszcie, która zdobyła gwiazdkę Michelin, Borkonyha Winekitchen – znaną z doskonałej kuchni i szerokiego wyboru win czy restaurację Babel, serwującą dania inspirowane tradycją węgierską kuchnią. Ceny za posiłki w Budapeszcie są relatywnie przystępne w porównaniu z innymi europejskimi stolicami, ale w restauracjach z gwiazdką Michelin trzeba liczyć się z wyższymi wydatkami.Zwiedzając Budapeszt, warto zaplanować trasę tak, aby połączyć odkrywanie zabytków z kulinarnymi przystankami.
Węgierska kuchnia to nie tylko gulasz – to bogactwo smaków, aromatów i okazja, by skosztować papryki w każdym wydaniu!
Planowanie podróży do nowego miejsca zawsze rodzi wiele pytań i wątpliwości. Budapeszt, jako jedno z najpopularniejszych miast turystycznych w Europie, nie jest wyjątkiem. Turyści często poszukują sprawdzonych informacji i praktycznych wskazówek, które pomogą im lepiej zaplanować pobyt w węgierskiej stolicy. Zebraliśmy najczęściej zadawane pytania dotyczące zwiedzania, transportu, bezpieczeństwa i lokalnych zwyczajów, aby ułatwić ci przygotowania do podróży.
Podczas podróży do Budapesztu warto zabrać ze sobą forinty węgierskie (HUF), które są oficjalną walutą Węgier. Karty kredytowe i debetowe (Visa, Mastercard) są powszechnie akceptowane w hotelach, restauracjach oraz większych sklepach. W niektórych miejscach turstycznych możliwe są płarnośći w euro.
Najcieplejszym miesiącem na Węgrzech jest lipiec, kiedy średnie temperatury osiągają około 28-29°C w ciągu dnia. W tym okresie występują również wysokie temperatury nocą, sięgające 16-17°C. Sierpień jest również bardzo ciepły, z podobnymi temperaturami, co czyni te dwa miesiące najlepszymi dla miłośników upałów. Jeżeli planujesz city break w Budapeszcie latem, połącz zwiedzanie miasta z wakacyjnym relaksem nad Balatonem!
Średni koszt dania głównego w restauracji wynosi od 3 000 HUF (około 33,30 zł) do 8 000 HUF (około 88,80 zł). W tańszych lokalach, takich jak bary serwujące tradycyjne dania węgierskie, można zjeść obiad za mniej niż 4000 HUF (44,40 zł). Ceny street food są znacznie niższe. Na przykład langosz kosztuje od 1300 HUF (około 14,43 zł) do 3000 HUF (około 33,30 zł). Budapeszt oferuje bogatą ofertę gastronomiczną na każdą kieszeń.
3 dni w Budapeszcie to wystarczający czas, aby zobaczyć wiele z atrakcji, które miasto ma do zaoferowania. Miasto oferuje bogate doświadczenia kulturowe, historyczne oraz kulinarne, co czyni je idealnym celem na krótki wypad. W 1 godz. 20 minut możesz dolecieć z Warszawy do Budapesztu i rozpocząć zwiedzanie!
Budapeszt oferuje wiele atrakcji, ale jedną z najważniejszych i najbardziej rozpoznawalnych jest Parlament Węgierski. Ikoniczna budowla zdobi pocztówki i przewodniki. Miasto oferuje wiele innych wspaniałych miejsc do odkrycia, jak Wzgórze Zamkowe z Kościołem Macieja i Basztą Rybacką, słynne termy czy Góra Gellerta.
W Budapeszcie, jak i na całych Węgrzech, językiem urzędowym jest węgierski. Oto kilka podstawowycy zwrotów w języku węgierskim, które mogą być przydatne dla turystów odwiedzających Węgry:
Anna Nowicka
Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!
Zainspiruj się!
City Break? Sprawdź oferty lot + hotel
TOP hotele w Budapeszcie
Węgry, Budapeszt, Budapeszt
Węgry, Budapeszt, Budapeszt
Węgry, Budapeszt, Budapeszt
Sprawdź podróżnicze porady
Zaplanuj wakacje!
Sprawdź najlepsze Last Minute
Rezerwuj nocleg!
Sprawdź aktualności i nowości w Nekera
Szukaj egzotycznych wakacji
Najpiękniejsze, najlepsze, naj... Sprawdź rankingi Nekera
zł/os
Szczegóły