Co warto zobaczyć na Zakynthos? 7 najlepszych atrakcji

Trzecia co do wielkości wyspa Morza Jońskiego, po Korfu i Kefalonii, znana jest na całym świecie jako „Zante”. Imponujące krajobrazy, bajkowe plaże, żółwie Caretta Caretta i turkusowe Morze Jońskie przyciągają turystów przez cały rok! Wenecjanie, którzy rządzili Zakynthos od 1484 do 1797 roku, nazywali wyspę „Fioro di Levante” (Kwiat Wschodu), ponieważ występuje tu ponad 7000 gatunków kwiatów. Jedną z najważniejszych atrakcji wyspy jest Zatoka Wraku – najczęściej fotografowane miejsce w Grecji. Zobacz, jakie jeszcze atrakcje czekają na Zakynthos!

Co warto zobaczyć na Zakynthos? 7 najlepszych atrakcji
  1. Zatoka Wraku
  2. Błękitne Groty
  3. Miasto Zakynthos
  4. Półwysep Keri
  5. Wyspa Marathonisi
  6. Plaża Xigia
  7. Porto Limnionas

Zatoka Wraku

Zatoka Wraku (Navagio Beach) stała się prawdziwym symbolem Zakynthos . Widok z tej niesamowitej plaży pojawia się w licznych katalogach biur podróży i oczarowuje swoim urokiem. To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych plaż na świecie – nic dziwnego, że co roku dumnie gości w podróżniczych zestawieniach miejsc wartych odwiedzenia! Plaża otoczona jest imponującymi wapiennymi klifami, które mają nawet 300 m wysokości.

Na brzegu, jak sama nazwa wskazuje, znajduje się wark legendarnego statku Panagiotis. Statek należał do przemytników lub piratów i rozbił się u wybrzeży Zakynthos w 1980 roku. Woda ma tutaj wyjątkowy błękitny kolor. Zatoka Wraku znajduje się w północno-zachodniej części wyspy i można dostać się do niej tylko od strony morza. Brzmi fantastycznie, prawda? Warto sprawdzić także punk widokowi w pobliżu Navagio – to idealne miejsce na pamiątkowe zdjęcie z piękną panoramą w tle. 

Błękitne Groty

Błękitne Jaskinie (Blue Caves) to jedna z największych atrakcji północno-zachodniego wybrzeża wyspy. Można tu dotrzeć własną łodzią lub podczas zorganizowanego rejsu – to częsty przystanek na pływanie w drodze do Zatoki Wraku! Rejsy rozpoczynają się zazwyczaj od plaży Makris Gialos, portu Agios Nikolaos i przylądka Skinari.

Największa z Błękitnych Jaskiń nosi nazwę Kianoun. Ich nazwa pochodzi od szczególnych refleksów, które powstają w wyniku połączenia obłędnie niebieskiej wody i słońca (zjawisko bardzo podobne do Błękitnej Groty na Capri). Jasne łuki skalne tylko podkreślają magiczny efekt! Jaskinie mają ok. 4 metrów wysokości – niewielkie łodzie mogą wpłynąć do środka, by podziwiać grę świateł i tafli wody. Do mniejszych jaskiń można dostać się wpław. To idealne miejsce dla tych, którzy lubią nurkować.

Miasto Zakynthos

Na wschodnim wybrzeżu wyspy, u podnóża Wzgórza Bochali, znajduje się największe miasto na wyspie i główny port – Zakynthos. Idealne dla miłośników historii, sztuki i rozrywki. Stolica została niemal całkowicie zrównana z ziemią w trakcie serii tragicznych trzęsień ziemi i pożarów, które nawiedziły wyspę w 1953 roku. Przez kilka wieków miasto zdominowali Wenecjanie, co łatwo zauważyć w tamtejszej architekturze.

Największymi atrakcjami są: kościół opiekuna wyspy Dionizosa, położony w pobliżu portu, plac z pomnikiem Dionizosa Solomosa (to inny Dionizos – poeta!), Zamek Wenecki i punkt widokowy na wzgórzu Bochali. Spacer po centrum miasta, ulicą Alexander Roma to idealny moment, by kupić pamiątki lub wstąpić na grecką kawę do jednego z klimatycznych lokali. W mieście Zakynthos znajduje się też plaża, którą chętnie odwiedzają lokalni mieszkańcy. Nie brakuje tu także barów z happy hour i klubów z muzyką – Zante nocą ma wielu miłośników.  

Półwysep Keri

Idealne miejsce dla fanów wyjątkowych krajobrazów. Półwysep Keri jest najdalej wysuniętą na południe częścią wyspy Zakynthos! Znajdziesz tu tradycyjną grecką wioskę Keri, latarnię morską na klifie, groty Keri (Keri Caves), plażę i wiele punktów widokowych. Jednym z najlepszych miejsc do obserwowania zachodów słońca jest lokalna tawerna, która znajduje się ok. 500 m przed latarnią morską. Znajdziesz tu platformę widokową, z której rozpościera się pocztówkowy krajobraz na skały Megali i Mikri Myzithre. Warto wiedzieć, że taras dostępny jest dla gości tawerny – to idealna okazja, by przekąsić psomi me domata – grecką wersję bruschetty lub tradycyjną grecką sałatkę. Na podjeździe tawerny znajduje się najwyższy maszt flagowy w całej Grecji .

Warto rozważyć także inną formę zwiedzania Półwyspu Keri – od strony morza. Rejs wzdłuż klifowego wybrzeża to świetna okazja, by spotkać żółwie Caretta Caretta, wpłynąć do grot Keri czy zrelaksować się na dzikiej plaży Oasis

Wyspa Marathonisi

Marathonisi, czyli wyspa żółwi, znajduje się w zatoce Laganas, przy południowym wybrzeżu Zakynthos. Jest częścią Narodowego Parku Morskiego i obszaru chronionego. Patrząc na wyspę z wybrzeża między Keri a Marathią, można zauważyć, że kształtem przypomina… żółwia! To nie przypadek – Marathonisi upodobały sobie żółwice Caretta Caretta, które składają tu swoje jaja.

Większość wyspy jest niedostępna dla odwiedzających, nie ma tu żadnej infrastruktury, jest to w pełni dziewicze miejsce. Turyści mają do dyspozycji 2 plaże i oszałamiający błękit Morza Jońskiego! Podczas rejsu na Marathonisi na pewno spotkasz .

Plaża Xigia

Plaża Xigia, położona na wschodnim wybrzeżu północnej części wyspy, to prawdziwe naturalne siarkowe SPA! Gdy zbliżysz się do tej żwirowo-piaszczystej plaży, poczujesz zapach siarki. To efekt podwodnych źródeł siarkowych, które znajdują ujście w tej okolicy. Woda ma tutaj mleczny, mętny kolor. Jest też nieco chłodniejsza niż w innych częściach wyspy. Ma jednak właściwości lecznicze! Kąpiel w Xigia polecana jest szczególnie osobom z problemami reumatycznymi i skóry.

Xigia jest otoczona wysokimi klifami, które tworzą naturalną ochronę przed wiatrem i słońcem. Plażowanie tutaj gwarantuje podwójną korzyść – relaks i siarkową regenerację! 

Porto Limnionas

Porto Limnionas to niewielka zatoka położona na południowo-zachodnim wybrzeżu wyspy. Wiele osób uważa, że to najpiękniejsze miejsce na Zakynthos! Porto Limnionas jest nieco ukryte przed światem. Aby tu dotrzeć należy przejechać górską wioskę Agios Leon i kierować się asfaltową trasą w dół, ku morzu. Nie znajdziesz tutaj typowej plaży. Woda w zatoczce jest przejrzysta i ma wyjątkowy, szmaragdowy kolor. Do morza schodzi się ze skał.

Amatorzy snorkelingu mogą przepłynąć na drugą stronę cieśniny – znajdują się tam małe groty, do których można wpłynąć. Z kaskadowo uformowanych skalnych tarasów wokół zatoczki widoki są naprawdę imponujące. 

Anna Nowicka

Anna Nowicka

Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!

Strzałka