Odkryj piękno Albanii, ukryte na zachodnim brzegu Morza Adriatyckiego. Kraj ten ma bardzo wiele do zaoferowania – zarówno pod względem przyrody, jak i kultury. Znajdziesz tu przepiękne plaże z białym piaskiem i lazurowym morzem, góry z niesamowitymi widokami, wyjątkowe zabytki oraz pyszne jedzenie. Albania jest wciąż nieskomercjalizowanym i nieodkrytym przez turystów krajem, więc to świetne miejsce dla osób, które chcą odpocząć i w pełni zagłębić się w lokalną kulturę. Przeżyj przygodę życia i zarezerwuj wakacje w Albanii już dziś!
Spis treści
- Co warto zobaczyć w Albanii
- TOP 3 plaże w Albanii
- Kiedy jechać? Pogoda
- Co warto zjeść? Lokalna kuchnia
- Co trzeba wiedzieć przed wylotem?
- Napięcie i rodzaj gniazdka
Albania, Riwiera Albańska, Golem
-
Warszawa (WAW)
-
05.04.2025 - 3 dni
-
Śniadania
Klimatyzacja
Internet
Dla Niepełnosprawnych
Basen wewnętrzny
Basen zewnętrzny
Siłownia
Ośrodek nadmorski
Bez paszportu
Parking
SPA&Wellness
Darmowe WiFi
Co warto zobaczyć w Albanii?
Planujesz wakacje w Albanii? Poznaj atrakcje, które warto zobaczyć!
- Gjirokastёr – to starożytna miejscowość, znana także jako miasto tysiąca schodów. Nazwa wzięła się stromych, wąskich uliczek, które znajdują się w całym miasteczku. Ze względu na bardzo dobrze zachowaną osmańską architekturę, miasto zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Całość jest utrzymana w orientalnym stylu, a podczas spaceru można poczuć klimat minionych wieków. Odwiedzając tę miejscowość warto przede wszystkim odwiedzić Muzeum Etnograficzne.
- Park Narodowy Thethit – Park Narodowy Thethit położony jest w Górach Północnoalbańskich i obejmuje dolinę rzeki Theth. Jest to piękne miejsce o malowniczych krajobrazach, idealne dla miłośników przyrody i turystyki górskiej. Podczas odwiedzin warto zobaczyć Dolinę Theth, XIX – wieczny kościół Theth oraz urokliwe Błękitne Oko, jedno z źródeł wypływających spod góry Gjere. Woda jest krystalicznie czysta, ale także bardzo zimna – temperatura nie przekracza 10 stopni! Dla fanów zimnych kąpieli, będzie to świetna okazja do morsowania.
- Góry Przeklęte – są to góry położone w północnej części Albanii i znajdują się na pograniczu Albanii, Czarnogóry oraz Kosowa. To jedno z nielicznych miejsc, które jeszcze nie zostało odkryte przez masową turystykę, dlatego jeśli lubisz górskie wędrówki, na pewno będzie to niezapomniane przeżycie.
- Jezioro Ochrydzkie – jest to jedno z najstarszych i najgłębszych jezior w Europie, położone na granicy Albanii i Macedonii Północnej. Jezioro Ochrydzkie wraz z pobliskimi okolicami zostało wpisane na listę UNESCO już w 1979 roku! Będąc w okolicach jeziora można zwiedzić parę zabytków, takich jak twierdza cara Samuela, czy klasztor świętego Nauma. Oprócz piękna przyrody i wyjątkowych zabytków, będzie to idealne miejsce dla osób uprawiających sporty wodne.
- Tirana – to stolica i zarazem największe miasto w Albanii. Jest ono często nazywane miastem kontrastów, a to głównie za sprawą zróżnicowanej architektury, gdzie obok siebie występują futurystyczne wieżowce, a zaraz obok świątynie, pałace, czy też socrealistyczne budynki. Jak na stolicę przystało, znajdują się tu przeróżne muzea, teatry, galerie sztuki, a nocami funkcjonuje masa klubów. Ciekawym miejscem turystycznym są bunkry, które zostały zbudowane w czasach Envera Hodży, byłego przywódcy Albanii. Poza tym, do wyjątkowych atrakcji Tirany należą m.in. : Grobowiec Kaplana Paszy, Plac Skanderbega, Muzeum Narodowe Albii oraz słynny kompleks Bunk’art, który został wybudowany w czasach komunistycznego reżimu, a aktualnie służy jako muzeum i eksponuje historię Albanii z tamtych czasów.
Więcej: Albania – 7 atrakcji, które musisz zobaczyć!
TOP 3 plaże w Albanii
Planując wczasy w Albanii, nie sposób nie wspomnieć o pięknych plażach z krystalicznie czystą wodą i przepięknym białym piaskiem. Plaże znajdują się nad Morzem Adriatyckim oraz Morzem Jońskim. Przygotowaliśmy listę 3 najpiękniejszych plaży w Albanii, które będą idealnym miejscem wypoczynku.
- Ksamil – na szczycie listy znalazła się plaża Ksamil, zwana perełką Wysp Jońskich. Znajduje się ona na południe od Sarandy, a można się na nią dostać łodzią lub samochodem. Plaża Ksamil jest dosyć długa z łagodną linią brzegową i słynie z białego drobnego piasku oraz krystalicznie czystej wody, która ma intensywnie błękitny kolor. Oprócz wypoczynku, jest możliwość uprawiania sportów wodnych, a wokół są umiejscowione przeróżne bary, w których także można miło spędzić czas.
- Gjipe – to plaża na południowym wybrzeżu Albanii, która jest często doceniana ze względu na swój dziki charakter. Podobnie, słynie z białego piasku oraz krystalicznie czystej wody, ale innym wyróżniającym elementem są występujące w okolicy imponujące klify oraz jaskinie, które są dostępne do zwiedzania.
- Dhërmi – jest to jedna z plaż znajdujących się na Riwierze Jońskiej. Tutaj także można rozkoszować się czystą wodą i białym piaskiem, a ponadto plaża Dhërmi otoczona jest wysokimi klifami i górami, co tworzy malowniczy krajobraz i tworzy idealny, rajski klimat do wypoczynku nad morzem.
Czytaj więcej: TOP 7: najpiękniejsze plaże Albanii
Kiedy jechać? Pogoda
Albania leży na Bałkanach, a więc ma klimat typowo śródziemnomorski – oznacza to upalne lato oraz łagodne zimy. Jeśli planujesz wakacje na plaży, podczas których skorzystasz z wysokich temperatur i słońca, najlepszy czas na podróż będzie w miesiącach czerwiec – wrzesień. W tym czasie średnia temperatura utrzymuje się na poziomie 30-32 stopni.
Jeśli jednak marzysz o aktywnych wakacjach, na których zwiedzisz różne zabytki i poznasz lokalną kulturę, to warto rozważyć wyjazd w trochę chłodniejszych, ale nadal ciepłych miesiącach, takich jak maj czy październik. W tym okresie temperatura utrzymuje się na poziomie 25 stopni, a pogoda wciąż dopisuje. Jest to dobry moment na aktywny wypoczynek, ponieważ pogoda nie będzie uciążliwa i pozwoli na cieszenie się wyjazdem.
Albania czy Chorwacja
? Porównaj oferty w Nekera!
Co warto zjeść? Lokalna kuchnia
Podczas podróży do Albanii warto spróbować lokalnych specjałów. Kuchnia Albanii jest zróżnicowana i różni się w zależności od regionu. Regiony nadmorskie skupiają się na owocach morza, natomiast w regionach górskich dominują potrawy mięsne. Oto lista najciekawszych potraw, które warto spróbować w Albanii.
- Burek – to rodzaj smażonego ciasta filo, które jest nadziewane mięsem, serem lub warzywami. Nazwa pochodzi od tureckiego czasownika bur, oznaczającego: zawijać.
- Tavë kosi – Tavë kosi to tradycyjne albańskie danie z jagnięciny lub koziego mięsa, które jest zapiekane z ryżem oraz mieszanką jogurtu i jajek. Danie jest również popularne w Grecji, Kosowie i Turcji i znane jest tam, jako Elbasan tava.
- Paçë koke – to kolejna albańska potrawa, szczególnie popularna w regionie Gjirokastёr. Jest to gulasz przygotowany z głowy jagnięcia lub kozy. Jest bardzo sycąca, a lokalnie jest często podawana na śniadanie.
- Fërgesë – jest to gulasz, który jest przygotowywany z papryki, pomidorów, cebuli, bazylii oraz twarożku. Świetny wegetariański przysmak, ale można go też znaleźć w wersji mięsnej.
- Qofte – smażone klopsiki przygotowywane z mięsa mielonego. Najczęściej podawane z frytkami i pieczonymi warzywami.
- Harapash – to kolejna potrawa dla wegetarian. Danie jest wykonane z mąki kukurydzianej, masła, oliwy z oliwek, mleka i twarogu. Harapash jest podawane w postaci placka lub omletu i często służy jako przystawka przed daniem mięsnym.
- Flija – to danie często opisywane jako placek naleśnikowy. Składa się z kilku warstw naleśników, przełożonych śmietaną i podawanych z kajmakiem.
- Petulla – albańska wersja smażonego ciasta. Ciasto jest smażone i podawane z miodem, dżemem lub serem.
Czytaj więcej: Smaki Albanii – z czego słynie kuchnia bałkańska?
Co trzeba wiedzieć przed wylotem?
Przed podróżą do Albanii warto zaopatrzyć się w wiedzę, która pozwoli w pełni przygotować się na wyjazd i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Oto najważniejsze rzeczy, o których należy pamiętać wybierając się do Albanii.
Obywatele Polski nie potrzebują wizy ani paszportu, aby wjechać do Albanii. Wystarczy posiadać dowód osobisty, który jest jeszcze ważny przynajmniej 3 miesiące od planowanego wyjazdu.
Sprawdź: Kiedy lecieć do Albanii? Pogoda i klimat
Walutą w Albanii jest Lek albański (ALL). Powszechne tutaj są płatności gotówką, więc warto mieć przy sobie odpowiedni zapas gotówki. W restauracjach, hotelach i niektórych sklepach, akceptowane są płatności kartą. Językiem urzędowym w Albanii jest albański. Przed wyjazdem, warto nauczyć się paru podstawowych zwrotów, które pomogą w podstawowej komunikacji, choć w miejscach turystycznych można się dogadać także po angielsku. Czas lokalny w Albanii jest identyczny, jak w Polsce.
Albania nie należy do Unii Europejskiej, a więc roaming jest tam dodatkowo płatny. Połączenia oraz Internet są dosyć kosztowne, więc najlepiej po przybyciu do Albanii zakupić lokalną kartę SIM. Aby sprawnie poruszać się po Albanii, warto wynająć samochód. Na miejscu honorowane jest polskie oraz międzynarodowe prawo jazdy. Należy także posiadać OC. Decydując się na podróżowanie samochodem, trzeba zwrócić szczególną uwagę na bezpieczeństwo i ostrożną jazdę. Albańczycy nie przestrzegają zasad ruchu drogowego – wymuszają pierwszeństwo, a czasami nawet nie zwracają uwagi na sygnalizację świetlną. Jeżdżąc po albańskich drogach należy zachować szczególną ostrożność i mieć oczy dookoła głowy.
Na wyjazd warto zakupić ubezpieczenie turystyczne, które pokryje koszty leczenia w razie nieprzewidzianych zdarzeń. Ze względu na to, że Albania nie należy do Unii Europejskiej, nie obowiązuje tutaj też EKUZ. Więcej przeczytasz: Ubezpieczenie turystyczne: czym jest i dlaczego warto je mieć?
Napięcie i rodzaj gniazdka
Gniazdka elektryczne w Albanii są takie same jak w Polsce, typu C lub F. Uziemienie w standardzie F nie ma bolca, a zamiast tego dwie blaszki u góry i dołu gniazdka, jednak większość wtyczek sprzedawanych w Polsce, będzie pasowała także tutaj. Jeśli chodzi o napięcie, to jest ono identyczne jak u nas – 230 V, a częstotliwość to 50Hz.