Wakacje to czas beztroski, luzu i wielu aktywności. Nieprzewidziane zdarzenia mogą skutecznie zepsuć zaplanowany wypoczynek i nadwyrężyć budżet. Niestety nie można zaplanować choroby, ale można skutecznie się zabezpieczyć. Zobacz, jak działa ubezpieczenie turystyczne i dlaczego warto wykupić dodatkową ochronę na wakacje!
Spis treści
Ubezpieczenie turystyczne to rodzaj polisy, która pokrywa koszty leczenia, koszty ratownictwa i straty związane z podróżą. Jest to użyteczna ochrona dla osób podróżujących zarówno w kraju, jak i za granicą. Ubezpieczenie może być rozbudowywane o dodatkowe elementy, które zapewnią maksymalną ochronę m.in. ubezpieczenie w przypadku chorób przewlekłych czy podczas uprawiania sportów ekstremalnych, ochrona bagażu, assistance 24H. Zakres i działanie ubezpieczenia jest określone w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia (OWU).
To właśnie w OWU można sprawdzić:
Ubezpieczenie dla podróżnego jest jak poduszka powietrzna w samochodzie – nie jest używane na co dzień, ale w razie potrzeby pomaga zminimalizować skutki przykrych zdarzeń i zagwarantować refundację kosztów.
Porównywarki ubezpieczeń pokazują, jak wiele różnorodnych form ochrony jest dostępnych na rynku. Ubezpieczenia dla turystów różnią się zakresem, kwotami ubezpieczenia, a przez to także ceną samej polisy.
Wybierając ofertę z biura podróży, w cenie wakacji zawsze masz:
Organizatorzy turystyki są zobowiązania prawnie do ubezpieczenia swoich klientów. Koszty podstawowego ubezpieczenia turystycznego są wliczone w cenę wakacji. Niestety zakres podstawowej, obowiązkowej ochrony jest relatywnie niski. Minimalny zakres ochrony i niskie sumy gwarantowane w ramach podstawowego ubezpieczenia mogą nie zapewnić wsparcia w razie problemów podczas zagranicznej podróży. Klienci biur podróży mogą więc skorzystać z rozbudowanych pakietów ubezpieczeń, które mają wyższy zakres ochrony i są lepiej dopasowane do aktywności, planowanych podczas wypoczynku.
6 najczęściej wybieranych opcji ubezpieczeń podróżnych to:
Planując wakacje, nie warto oszczędzać na ubezpieczeniu. Najważniejszym elementem polisy turystycznej są koszty leczenia – w końcu to ewentualne kłopoty zdrowotne mogą najbardziej uderzyć po kieszeni. 1 dzień pobytu w szpitalu w Grecji lub Hiszpanii to koszt ponad 2 000 zł! Minimalny zakres ochrony i niskie sumy gwarantowane w ramach podstawowego ubezpieczenia mogą nie zapewnić wsparcia w razie problemów podczas zagranicznej podróży. W zależności od wybranego pakietu ubezpieczenie turystyczne może pokrywać także koszty transportu powrotnego do kraju, organizację pobytu dla bliskich chorego czy koszty kwarantanny podczas pandemii.
Jeżeli nie wiesz, jakie ubezpieczenie turystyczne wybrać, zdaj się na rekomendację pracownika biura podróży. Eksperci najlepiej wiedzą, jaki produkt ubezpieczeniowy polecić i znają procedury likwidacji szkód, o których się na ogół nie myśli przed wyjazdem (np. transport helikopterem ze stoku narciarskiego, kapsuła do dekompresji przy nurkowaniu itp.). Dzięki odpowiednio dobranej ochronie, możesz liczyć na refundację kosztów np. w przypadku zniszczenia bagażu, uszkodzenia sprzętu sportowego czy opóźnienia lotu.
Urlopowicze często decydują się wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) w swoim lokalnym oddziale NFZ. To karta, która gwarantuje podstawową opiekę zdrowotną w państwach członkowskich Unii Europejskiej oraz krajach Europejskiego Stowarzyszenia Wolnego Handlu (EFTA: Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii. EKUZ nadal działa także w Wielkiej Brytanii. EKUZ jest wydawana bezpłatnie i stanowi potwierdzenie dostępu do świadczeń oferowanych w ramach publicznej opieki zdrowotnej.
Wielu turystów zastanawia się, czy mając EKUZ potrzeba także ubezpieczenia turystycznego? Odpowiadając na to pytanie, należy podkreślić, że w ramach EKUZ świadczona jest opieka zdrowotna, oferowana obywatelom konkretnego kraju w ramach publicznej służby zdrowia. Świadczenia te mogą znacznie różnić się, od zakresu świadczeń w Polsce. Do wybranych usług, które w Polsce są za darmo, za granicą może być konieczna dopłata. Przykładowo wybierając się z kartą EKUZ do dentysty w Grecji, będziesz musiał pokryć koszty za założenie plomby i realizację recepty. Warto wiedzieć, że EKUZ nie zapewni też pokrycia kosztów transportu medycznego do Polski. Zorganizowanie przewozu chorego na pokładzie powietrznego ambulansu może być naprawdę kosztowne.
Nawet posiadając kartę EKUZ, warto zainwestować w ubezpieczenie turystyczne. Zapewnia ono znacznie większą ochronę niż EKUZ. Zakres ochrony nie jest także ograniczony terytorialnie – w popularnych kierunkach wakacyjnych, takich jak Turcja , Egipt czy Dubaj nie skorzystasz z ochrony EKUZ. W porównaniu do potencjalnych kosztów leczenia i transportu w razie choroby lub wypadku, wysokość składki ubezpieczeniowej jest naprawdę niewielka.
Gwarancja niezmienności ceny to dodatkowa ochrona, proponowana podróżnym podczas zakupu wakacji. Na czym polega gwarancja niezmienności ceny w biurze podróży? Dodając usługę do rezerwacji, masz gwarancję, że na twoje wakacje nie będą miały wpływu wzrosty kursów walut, podatków czy cen paliwa. Ogólne warunki uczestnictwa w imprezach turystycznych zawierają informacje, kiedy cena wakacji może wzrosnąć.
Warto pamiętać, że gwarancja niezmienności ceny to doskonały sposób na zabezpieczenie się przed ewentualnymi wahaniami cen i planowanie wakacji bez obaw o niespodziewane koszty. To również cenny dodatek, który może zapewnić komfort psychiczny w trakcie przygotowań do podróży. Jeżeli z upływem czasu cena imprezy w systemie rezerwacyjnym wzrośnie, twoja rezerwacja pozostanie bez zmian.
Organizator nie może podnieść ceny wycieczki w okresie 20 dni przed datą jej rozpoczęcia. Gwarancja niezmienności ceny polecana jest szczególnie przy rezerwacji ofert z dużym wyprzedzeniem (tzw. First Minute, oferty na lato 2024 ).
Ubezpieczenie turystyczne to gwarancja, że w razie wystąpienia niespodziewanych zdarzeń podczas wakacji, ubezpieczyciel pokryje ich koszty. Warunki i zakres ochrony, która przysługuje, zawarte są w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia. Dokument ten zawiera najważniejsze informacje na temat polisy oraz sytuacji, w których polisa nie zadziała. Warto zapoznać się z nim przed zakupem wakacji.
Każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma własne zasady dotyczące zgłoszenia szkody. Należy pamiętać, że zgłoszenie sytuacji lub wypadku po upływie zawartego w umowie terminu, lub niezgodnie z procedurami może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Najlepiej zgłaszać szkodę bezpośrednio po jej zaistnieniu (oczywiście z zachowaniem wymagającego leczenia, hospitalizacji itp.). W dokumentach podróży oraz OWU znajdziesz kontakt do centrum alarmowego ubezpieczyciela. Jak zgłosić szkodę z ubezpieczenia turystycznego? Jako turysta masz obowiązek przedstawić ubezpieczycielowi:
Na www.nekera.pl znajdziesz Ogólne Warunki Ubezpieczenia Wiener , które obowiązują dla twoich wakacji.
Anna Nowicka
Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!