Bagaż podręczny – jak się spakować?

Pakowanie bagażu to jedna z najważniejszych kwestii, jakie warto przemyśleć przed wyjazdem. Zależnie od wybranego typu bagażu musimy przemyśleć, co możemy zabrać. Podróżujesz z bagażem podręcznym? Sprawdź, czy bagażem podręcznym może być walizka, jakie wymiary ma bagaż podręczny i co możesz do niego zabrać!

Bagaż podręczny – jak się spakować?

Spis treści

  1. Co to jest bagaż podręczny? Wymiary i waga
  2. Jak się spakować?
  3. Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Co to jest bagaż podręczny? Wymiary i waga

Większość przewoźników zezwala każdemu pasażerowi na zabranie jednego bagażu podręcznego. Może być to torba lub plecak, który bez trudu umieścisz pod fotelem przed nami. Jego wymiary to najczęściej 40×25×20 cm, a maksymalna waga 5-10 kg (zależnie od wytycznych linii lotniczej). Dodatkowo w wielu liniach lotniczych w cenie biletu możesz zabrać niewielką torebkę/nerkę, laptopa, parasol, aparat fotograficzny czy poduszkę. Istnieje możliwość dokupienia drugiej sztuki nieco większego bagażu podręcznego, który na czas lotu schowamy do skrytki nad nami. Jest to tzw. walizka kabinowa lub większa torba o maksymalnych wymiarach 55×40×20 cm.

Bagaż podręczny (zarówno torba/plecak, jak i walizka kabinowa) na każdym lotnisku, sprawdzany jest podczas kontroli bezpieczeństwa. Stanowisko kontroli bezpieczeństwa składa się z kilku elementów – ruchomej taśmy, na której twój bagaż przejeżdża przez skaner i bramki, przez którą przechodzą pasażerowie. Podczas kontroli bezpieczeństwa przedmioty, takie jak: elektronika (telefon, powerbank, laptop, apart fotograficzny), pasek do spodni, kurtka (jeżeli masz ją na sobie) klucze czy portfel umieszczane są w specjalnych plastikowych kuwetach (koszykach), które są skanowane tak samo, jak bagaż podręczny. 

Każdy pasażer może zabrać ze sobą jedną sztukę bagażu podręcznego i bagaż rejestrowany. 

Jak się spakować?

Prawidłowo spakowany bagaż to gwarancja spokojnej podróży, oszczędność czasu podczas kontroli bezpieczeństwa oraz własna wygoda. Warto przemyśleć wcześniej, co musisz zabrać na podróż. Dobrym pomysłem jest też zrobienie tak zwanej checklisty przed wyjazdem. Dzięki temu możemy być pewni, że o niczym nie zapomnimy i cieszyć się wakacjami. Jak spakować najważniejsze rzeczy do bagażu podręcznego? Co możesz zabrać?

Kosmetyki

Do bagażu podręcznego możesz spakować kosmetyki, które przydadzą ci się podczas podróży. Ważne jednak, aby pamiętać o obowiązującym limicie płynów (w tym także płynnych kosmetyków). Limit płynów w bagażu podręcznym wynosi on 1l na osobę. Rozmiar każdego  kosmetyku nie może przekraczać 100 ml. Kosmetyki należy spakować w przezroczystą kosmetyczkę lub torebkę (np. torebkę strunową). Pamiętaj, że po przejściu przez bramki, limity płynów nie obowiązują – możesz więc już na lotnisku, w strefie bezcłowej kupić dużą butelkę wody czy większy kosmetyk. W bagażu podręcznym doskonale sprawdzą się minikosmetyki (np. próbki produktów). Jeżeli podróżujesz często, warto zakupić zestaw podróżnych pojemników, do których możesz przelać ulubiony płyn lub szampon.

Leki

Jeśli zabieramy ze sobą leki, pamiętajmy, aby wszystkie włożyć do bagażu podręcznego. Dzięki temu zawsze będziemy mieć je przy sobie i nie będziemy się stresować, gdy nasz bagaż rejestrowany się opóźni lub zaginie. Wszelkie zaświadczenia lekarskie nie są wymagane, z wyjątkiem leków w strzykawkach. Warto jednak mieć przy sobie potrzebną dokumentację, szczególnie w przypadku leków na receptę lub tych o większej pojemności. Podczas kontroli bezpieczeństwa możemy być poproszeni o potwierdzenie ich autentyczności.

Co ciekawe, wszystkie leki płynne zwolnione są z ograniczeń ilościowych, a więc możemy zabrać ze sobą więcej niż 100 ml syropu. Warunek jest taki, że zabieramy taką ilość lekarstw, jaka jest nam niezbędna w czasie podróży. 
Wszystkie leki należy umieścić w oddzielnej torbie lub kosmetyczce, co przyspieszy i ułatwi proces kontroli. W trakcie kontroli leki powinny zostać umieszczone w plastikowym pojemniku/torebce – nie zostawiamy ich w kosmetyczce lub kieszeni plecaka.

Elektronika

Jeżeli podróżujesz ze sprzętem elektronicznym, umieść go w bagażu podręcznym. W ten sposób możesz mieć go cały czas pod ręką i unikniesz ewentualnych uszkodzeń i strat.

Warto wiedzieć, że powerbanki, baterie, papierosy elektroniczne czy inne urządzenia z własnym źródłem zasilania nie mogą podróżować w bagażu rejestrowanym – musisz je zabrać ze sobą na pokład samolotu.

Urządzenia elektryczne, które możesz przewozić bez żadnych ograniczeń to: rozruszniki serca, aparaty słuchowe, wszczepione urządzenia medyczne, elektroniczne stymulatory nerwów. Podczas kontroli bezpieczeństwa pasażer ma obowiązek poinformować obsługę o fakcie posiadania tego typu urządzenia (tak samo, jak w przypadku implantów czy protez). 

Rzeczy dla dziecka

Kolejną kwestią wartą omówienia są mali współpasażerowie.  Dzieci do 2 roku życia, które podróżują na kolanach rodziców, nie mają bagażu podręcznego lub limit bagażu jest znacznie ograniczony. Większe maluchy (przeważnie powyżej 6 miesięcy) mogą podróżować także w foteliku samochodowy – wtedy rodzic zobowiązany jest wykupić miejsce dla dziecka, które przeważnie jest tańsze, niż bilet dla dorosłego. Dzieci powyżej 2 roku życia, które mają wykupione miejsce, otrzymują także bagaż podręczny. 

Warto wiedzieć, że na pokład samolotu można wznieść pokarm dla dziecka, także płynny. Nie podlega on standardowym ograniczeniom, ale musi zostać poddany kontroli przy odprawie. Jeżeli zdecydujesz się zabrać jedzenie dla dziecka w proszku, w trakcie lotu bez problemu otrzymasz ciepłą wodę do przygotowania pokarmu. Obsługa pomoże ci także podgrzać jedzenie dla dziecka, jeżeli pojawi się taka potrzeba. 

Na pokład samolotu możesz także zabrać bezpłatnie składany wózek dla dziecka. Na jednego małego pasażera przysługuje jeden wózek, który podróżuje w luku bagażowym i jest przekazywany rodzicom zaraz po wylądowaniu na docelowym lotnisku. 
W większości linii lotniczych rodzice z dziećmi mają pierwszeństwo wejścia na pokład. To umożliwia bezstresowe zajęcie miejsc, w czasie gdy inni pasażerowie będą dopiero wchodzić na pokład. 

Aby zminimalizować stres związany z podróżą zarówno swój, jak i Twojej pociechy, przemyśl dokładnie zawartość waszego bagażu. Niezbędny będzie dowód tożsamości dziecka: paszport lub dowód osobisty. Maluch, nawet poniżej 2 roku życia, nie może podróżować na podstawie dokumentów rodziców lub opiekunów, musi posiadać swój własny dokument. 

Przydatne gadżety

Warto zadbać o to, aby nasze wakacje zaczęły się dobrze już w samolocie, a czas podróży był przyjemny i relaksujący. Z pewnością pomogą przydatne gadżety podróżne, w które warto się wyposażyć.

  • Poduszka, szczególności ta w kształcie rogala. Dzięki niej podarujemy sobie słodką drzemkę i unikniemy problemu bolącej szyi. Jeśli sen w podróży to nasza rutyna, możemy zabrać też opaskę na oczy, która pozwoli nam się bardziej zrelaksować (bez względu na porę dnia).
  • Butelka z filtrem. Pusta butelka nie stanowi żadnego problemu w trakcie kontroli. Napełnić ją możesz zaraz po przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa. Coraz więcej lotnisk udostępnia też dla podróżnych źródełka z bezpłatną wodą pitną.
  • Organizery, dzięki którym uporządkujesz rzeczy w bagażu.
  • Aby umilić sobie czas, spakuj ciekawą książkę, czytnik e-booków, słuchawki czy podstawkę na telefon lub tablet, aby nadrobić filmowe zaległości.

Czego nie można przewozić w bagażu podręcznym?

Każda z linii lotniczych ma swój własny regulamin odnośnie wielkości i zawartości bagażu, jednak w większości ograniczenia te są podobne. Należy pamiętać, że w bagażu podręcznym nie możesz przewieść płynów lub żeli o pojemności większej niż 100 ml. Wszystkie płyny z bagażu podręcznego powinny być umieszczone w plastikowej, zamykanej torbie. 

Do grupy zabronionych przedmiotów należą też substancje wybuchowe i toksyczne, takie jak:

  • pojemniki z gazem, 
  • petardy czy farby w aerozolu, 
  • substancje chemiczne i toksyczne m.in. gaśnice, 
  • wszelka broń i sprzęt z ostrymi elementami np. wędki, kije golfowe, czy łyżwy; narzędzia,
  • wybrane urządzenia emitujące ciepło, jak np. paliwo do zapalniczek, 
  • żyletki bez zabezpieczenia.

Po zarezerwowaniu wyjazdu, sprawdź dokładne wytyczne dla bagażu w linii lotniczej, którą będziesz podróżować. Jeżeli musisz zabrać ze sobą wózek dla dziecka, sprzęt sportowy lub większy sprzęt muzyczny, skontaktuj się z liniami lotniczymi lub ekspertami biura podróży , w którym zarezerwowałeś wycieczkę. Eksperci Nekera udzielą ci wszelkich informacji i pomogą zakupić ewentualny bagaż dodatkowy. 

 

Martyna Pawlak

Martyna Pawlak

Kolekcjonerka wspomnień i doświadczeń, optymistka i wieczna marzycielka, prywatnie – studentka psychologii. Uwielbia bliższe i dalsze podróże, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i smaków lokalnych kuchni. Najbardziej ciekawią ją destynacje egzotyczne, szczególnie w południowej Azji. Kocha każdy rodzaj podróżowania: od luksusowych wakacji all inclusive, spontanicznych City Break na własną rękę, aż po autostopowe wyprawy z „domkiem” na plecach. Najchętniej odpoczywa pośród natury, w czasie górskich wędrówek i żeglowania.

Strzałka