Od flamenco do siesty: 10 hiszpańskich tradycji, które musisz znać!

Hiszpania to kraj, gdzie tradycje są żywe i kształtują codzienne życie mieszkańców. Od flamenco do siesty, przez podniosłe Semana Santa i San Fermin w Pampelunie: każda z tych tradycji jest częścią bogatej mozaiki, która tworzy niepowtarzalny charakter Hiszpanii. Planujesz wakacje w Hiszpanii, a może szukasz idealnego terminu na city break? Poznaj 10 hiszpańskich tradycji i dowiedz się, kiedy możesz w nich uczestniczyć!

Od flamenco do siesty: 10 hiszpańskich tradycji, które musisz znać!

Spis treści

  1. Kultura Hiszpanii
  2. Hiszpańskie tradycje, które musisz znać

Kultura Hiszpanii

Hiszpania , kraj o bogatej i zróżnicowanej kulturze, jest miejscem, gdzie każda tradycja ma swoją unikalną historię. Praktycznie każdy z regionów oraz każda z hiszpańskich wysp może pochwalić się swoim oryginalnym zwyczajem. Poszczególne regiony, takie jak Kraj Basków czy Katalonia, posiadają silne poczucie odrębności kulturowej. Lokalne kalendarze są wypełnione różnymi świętami ludowymi, czyli fiestami. Fiesty w Hiszpanii są zazwyczaj huczne i radosne, a ich celem jest zachowanie i promowanie hiszpańskiej kultury i tradycji przez wszystkie pokolenia lokalsów. 

Hiszpanie są znani z otwartości, głośności i rozrywkowego stylu życia. Nic dziwnego – w Hiszpanii słońce świeci przez cały rok, co sprzyja spacerom, wspólnym posiłkom, plażowaniu i aktywnościom na świeżym powietrzu. Każda chwila przerwy to prawdziwa celebracja! W parkach i ogródkach restauracyjnych od rana do nocy spotkasz grupy ludzi w różnym wieku – zarówno młodsi, jak i starsi korzystają z rozrywki! Śniadania jada się późno, a kawa to pretekst do niekończących się rozmów i odpoczynku. Hiszpania to kraj znakomitego wina, ojczyzna paelli i miejsce pełne doskonałych zabytków i plaż. 

Zobacz też: ¡Hola! Najważniejsze hiszpańskie słówka i zwroty w podróży

Hiszpańskie tradycje, które musisz znać

Poznawanie lokalnej kultury jest kluczem do niezapomnianych podróży. Pozwala to na zrozumienie historii i charakteru miejsca, w którym się znajdujesz. Miejscowe tradycje często są związane z muzyką, tańcem i gastronomią, co może być bardzo przyjemnym dodatkiem do wczasów. Uczestniczenie w takich wydarzeniach pozwala na przeżycie unikalnych momentów, a nawet nawiązanie nowych znajomości.

Niezależnie od tego, czy planujesz wakacje na Majorce , czy city break w Madrycie, warto znać lokalne tradycje. Może zdecydujesz się zaplanować urlop tak, by wziąć udział w lokalnej fieście

Sjesta, czyli czas na relaks po hiszpańsku 

Sjesta, czyli tradycyjna przerwa południowa, to czas na odpoczynek i regenerację. Nazwa pochodzi z języka hiszpańskiego i oznacza po prostu "drzemkę". W gorące dni, kiedy słońce jest najwyżej, Hiszpanie wstrzymują na chwilę swoje aktywności. 

Sjesta jest dla mieszkańców Hiszpanii ważnym elementem kultury i tradycji, a godziny jej obowiązywania różnią się w zależności od regionu. W niektórych miejscach sjesta trwa od 14:00 do 17:00, a w innych od 13:00 do 16:00. Warto wiedzieć, że w czasie sjesty niektóre restauracje i sklepy (szczególnie w mniej turystycznych regionach) mogą być zamknięte lub mieć ograniczone godziny otwarcia. 

To zwyczaj, który pokazuje, jak ważna w Hiszpanii jest równowaga między pracą a życiem. Sjesta jest również ważnym elementem hiszpańskiego stylu życia, który pozwala na odpoczynek w ciągu dnia i ładowanie baterii przed wieczornymi aktywnościami. Przecież wieczorem jest czas na spotkanie z przyjaciółmi i tapas! 

Tapas, czyli esencja hiszpańskiej kuchni

Tapas to nie tylko przekąski, ale przede wszystkim sposób na spędzenie czasu z przyjaciółmi. Hiszpanie mawiają, że tapas są właśnie po to, by się dzielić. Czym są tapas? To przeważnie miniaturowa wersja hiszpańskiej potrawy lub mała, aromatyczna przekąska. 

Większość hiszpańskich restauracji i barów oferuje tapas w swoim menu. Nie ma określonej pory na jedzenie tapas. Są dostępne w menu od rana do późnego wieczora. Tapas są często serwowane z lokalnym winami lub piwem. W niektórych regionach Hiszpanii tapas są podawane za darmo przy zamówieniu napojów, a w innych regionach są one dodatkowo płatne.

Najpopularniejsze tapas to m.in. patatas bravas (smażone ziemniaki), owoce morza, plastry kiełbaski chorizo, hiszpańskie sery, oliwki, kawałki pieczywa z dodatkami, tortilla ziemniaczana i chleb tumaca. Zależnie od regionu można spotkać także inne propozycje małych przekąsek. 

Czytaj więcej: Jakie tapas zamówić w Hiszpanii? Sprawdź poradnik!

La Tomatina: bitwa na Pomidory 

La Tomatina to jedno z najbardziej niezwykłych wydarzeń w Hiszpanii. Co roku w ostatnią środę sierpnia na głównym rynku Buñol, w Walencji , odbywa się barwna i pełna zabawy bitwa, w której amunicją są… pomidory! Historia tego nietypowego święta sięga aż 1945, kiedy to młodzież rozpoczęła obrzucanie się pomidorami z miejscowego stoiska podczas parady.

Beztroska La Tomatina ma ściśle określone zasady, które gwarantują uczestnikom bezpieczeństwo w czasie godzinnej zabawy. W innych uczestników można rzucać tylko pomidorami, które wcześniej zostały zgniecione w ręce. Na „plac bitwy” nie wolno przynosić butelek i innych twardych przedmiotów. Bitwa tradycyjnie rozpoczyna się o godzinie 11:00, gdy słychać wystrzał dający znak do rozpoczęcia „walki”. Po zakończeniu zabawy uczestnicy muszą opuścić teren, by umożliwić służbom porzątkowym posprzątanie ulic. 

Od 2002 roku La Tomatina uznana jest za Święto o Międzynarodowym Walorze Turystycznym.

Reyes Magos: Święto Trzech Króli

Planujesz wyjazd do Hiszpanii w styczniu? 6 stycznia, podobnie jak w Polsce, obchodzone jest Reyes Magos, czyli Święto Trzech Króli. To wyjątkowy dzień, ponieważ właśnie wtedy dzieci otrzymują prezenty. Dokładnie tak, jak przed polskimi mikołajkami, dzieci w przeddzień Święta Trzech Króli zostawiają słodycze i wodę dla wielbłądów oraz buty, w których Reyes Magos będą mogli zostawić prezenty. Jeżeli dziecko było niegrzeczne, zamiast prezentu w styczniowy poranek zastanie… węgiel! Nieco odmienna „kara” od pospolitej rózgi, prawda? 

Najważniejszym elementem obchodów jest Cabalgata de Reyes Magos, czyli orszak Trzech Króli. Hiszpanie wychodzą na ulicę, by zobaczyć jak Kacper, Melchior i Baltazar (a właściwie tancerze, lalkarze i muzycy) przybywają do miasta. 

Jest to dzień wolny od pracy i szkoły, a ulice wypełniają się kolorowymi paradami. 

Dia de los Inocentes: hiszpańskie prima aprilis

28 grudnia w Hiszpanii obchodzony jest Dia de los Inocentes, Dzień Świętych Niewiniątek. To hiszpański odpowiednik naszego Prima Aprilis. W tym dniu Hiszpanie robią sobie nawzajem niewinne żarty, takie jak zmiana godziny na zegarku lub dowcip przez telefon, a w mediach można zobaczyć szalone, fikcyjne wiadomości.

Skąd ten zwyczaj wziął się w Hiszpanii? 28 grudnia to dzień upamiętniający Rzeź Niewiniątek dokonaną na rozkaz namiestnika Galilei, Heroda w Betlejem. Pomimo tragicznej historii, jest to jedna z najpopularniejszych i najzabawniejszych tradycji hiszpańskich w okresie Świąt Bożego Narodzenia.

Zabawne gadżety, z pomocą których zrobisz żart znajomym, można znaleźć na lokalnych jarmarkach, takich jak ten na Plaza Mayor w Madrycie.

Fiesta de las Fallas: Święto Ognia 

W marcu Walencja rozświetla się na Fallas, festiwalu pełnym ognia i kreatywności. Barwne obchody trwają od 15 do 19 marca i przyciąga setki tysięcy turystów z całego świata.

Głównym elementem obchodów jest przygotowanie i wystawienie gigantycznych drewnianych i papierowych rzeźb, zwanych „ninots”, które następnie są spalane podczas tzw. "La Cremà", czyli wielkiego finału święta. „Nintos” często w humorystyczny, karykaturalny sposób przedstawiają postacie lub sceny z życia publicznego. 

De las Fallas w Walencji jest jednym z najbardziej znanych hiszpańskich świąt, a także jedną z największych fiest w całej Hiszpanii!

San Fermin w Pampelunie

Miasto Pampeluna jest znane na całym świecie dzięki obchodom San Fermín. Tysiące ludzi przyjeżdża co roku między 6 a 14 lipca, aby doświadczyć emocji związanych z gonitwą byków. To właśnie to wydarzenie na zawsze uwiecznił Ernest Hemingway w swojej powieści „Fiesta”.

W czasie fiesty codziennie odbywa się wyścig, w którym przez 3 minuty uczestnicy pokonują 825 metrów trasy. Na czym dokładnie polega San Fermin? Setki charakterystycznie ubranych ludzi biegną przed bykami, podążając trasą przez stare miasto, która prowadzi ich do areny byków. Białe ubrania z czerwonymi szarfami i pasami (à la toreadorzy) dodają festiwalowi wyjątkowego charakteru. Obchodom towarzyszą koncerty, pokazy sztucznych ogni i inne wydarzenia kulturalne. 

San Fermín w Pampelunie to festiwal pełen emocji i tradycji, który każdego roku przyciąga tłumy poszukujące niezapomnianych wrażeń. To wydarzenie, które każdy miłośnik hiszpańskiej kultury powinien doświadczyć przynajmniej raz w życiu. Planujesz wakacje w Hiszpanii w lipcu? Może zajrzysz na San Fermin!

Semana Santa: wielkanocne procesje

Semana Santa, czyli Wielki Tydzień, to czas zadumy. W całej Hiszpanii odbywają się procesje, które są wyrazem religijności i kultury. To okazja, by zobaczyć bogato zdobione figury świętych i przeżyć duchowe doświadczenie.

Jednym z kluczowych elementów obchodów są procesje, w których katolicy noszą figury przedstawiające sceny z męki i śmierci Jezusa Chrystusa. Uroczyste pochody odbywają się w wielu hiszpańskich miastach. Na szczególne uznanie zasługują te w Sewilli, Maladze i Valladolid. Uczestnicy procesji, zwani nazarenos lub penitentes, noszą charakterystyczne stroje, a ich twarze skryte są pod kapturami. Podczas procesji rozbrzmiewają dźwięki bębnów i trąbek, a ulice miast zdobią kwiaty i znicze.

Semana Santa to ważny okres dla Hiszpanów. 

Flamenco

Nic tak nie oddaje charakteru Hiszpanii, jak ognisty taniec flamenco! Flamenco to nie tylko kroki, ale przede wszystkim zjawisko kulturowe związane z folklorem andaluzyjskich Romów, obejmujące muzykę, śpiew, taniec, strój i zachowania.
Choć dokładne pochodzenie flamenco jest trudne do ustalenia, uważa się, że jego korzenie sięgają XVIII wieku. To unikalna mieszanka różnych kultur, w tym arabskiej, żydowskiej i cygańskiej, która oddaje hiszpańską pasję i ekspresję.  

Podczas występu wyróżnia się: 

  • Cante (śpiew): Serce flamenco, pełne emocji i głębi, często opowiadające o bólu, radości, stracie czy miłości.
  • Baile (taniec): Taniec flamenco jest intensywny i ekspresyjny, z akcentem na rytmiczne stąpanie nogami (zapateado) i złożoną pracę rąk (braceo).
  • Toque (gra na gitarze): Gitara flamenco dostarcza rytmiczne i melodyczne tło dla śpiewu i tańca, z charakterystycznymi technikami gry. Podczas występu można usłyszeć także kastaniety czy skrzynię perkusyjną zwana „el cajón”.

Flamenco zostało wpisane na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO.

Światowy Dzień Krokieta

Nie ma lepszego sposobu na zwieńczenie wakacji niż podróż po lokalnych smakach! Od 2015 roku, 16 stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Krokieta, czyli jednego z najpopularniejszych hiszpańskich tapas. 

Święto zostało wypromowane przez jedną z madryckich restauracji, która specjalizowała się w tym przysmaku. Z czasem coraz więcej tawern, barów i restauracji w stolicy Hiszpanii i innych miastach dołączyło do wydarzenia. Z okazji Dnia Krokieta powstają specjalnie przepisy. Dzięki temu mieszkańcy (i turyści) mogą skosztować w styczniu np. krokietów z szynką iberyjską, suszonym mięsem, owocami morza, serem Cabrales, a nawet z czekoladą! Jeżeli znajdziesz atrakcyjną ofertę Hiszpania last minute w styczniu, nie wahaj się, zarezerwuj i świętuj z Hiszpanami Dzień Krokieta! 

Od święta i na co dzień tradycyjne hiszpańskie krokiety powinny mieć chrupiącą skórkę i miękkie wnętrze

Czytaj też: Co zobaczyć na Majorce? TOP 10 atrakcji dla każdego podróżnika

Hiszpania to kraj pełen barwnych tradycji, a każda z nich opowiada niezwykłą historię. Planując wakacje w Hiszpanii (także na Wyspach Kanaryjskich i Majorce ), sprawdź kalendarz lokalnych fiest i przeżyj niezapomnianą przygodę z hiszpańską kulturą. 

Anna Nowicka

Anna Nowicka

Od lat związana z digital marketingiem i social mediami. W swojej pracy łączy umiejętności dziennikarskie zdobyte podczas studiów z działaniami online. Odpowiada za tworzenie strategii SEO content marketingowych i content planów dla Poradnika Nekera, optymalizowanie treści zgodnie z zasadami SEO, rozwijanie serwisu nekera.pl i komunikację w kanałach social media. Prywatnie uwielbia wypoczynek nad morzem, pływanie i aktywne city break. W 100% zgadza się z twierdzeniem, że podróżować znaczy żyć!

Strzałka