Kiedy lecieć na Maderę? Pogoda i klimat

Planujesz wakacje na Maderze i chcesz odpowiednio przygotować się do panujących tam warunków i pogody? Poniżej znajdziesz wszelkie potrzebne wskazówki i informacje, kiedy lecieć na Maderę. Sprawdź,jaki jest klimat, czy warto lecieć na Maderę latem oraz jakiej pogody możesz spodziewać się w poszczególnych miesiącach. Przeczytaj ten artykuł, a nic cię nie zaskoczy.

Kiedy lecieć na Maderę? Pogoda i klimat

Spis treści

  1. Madera – kraina wiecznej wiosny
  2. Pogoda na Maderze
  3. Kiedy lecieć? 

Madera – kraina wiecznej wiosny

Madera to wulkaniczna, górzysta wyspa portugalska na Oceanie Atlantyckim u północnych wybrzeży Afryki. Ze względu na swój łagodny klimat i przyjemną pogodę niezależnie od pory roku, nazywana jest "krainą wiecznej wiosny". Wszystko to za sprawą subtropikalnego ciepłego i wilgotnego klimatu.

Kiedy na Maderze jest najlepsza pogoda? Temperatury przez cały rok są wyjątkowo łagodne i wynoszą średnio 22℃. Rocznie opady deszczu na Maderze są stosunkowo niewielkie i występują głównie wiosną oraz zimą. Średnia roczna liczba opadów to 678 mm, gdzie dla porównania nad Polskim morzem dochodzi nawet do 800 mm! Deszcze wraz z klimatem i wulkaniczną glebą odpowiadają za przepiękną różnorodną roślinność wyspy. Występuje tam ponad 2500 egzotycznych roślin, które tworzą unikalne krajobrazy i ciężko zobaczyć w innych miejscach na ziemi. 

Na Maderze rośnie ok. 100 gatunków roślin endemicznych! Możesz zobaczyć tu m.in. lasy wawrzynolistne, budowane przez 150 gatunków roślin. Wśród zwierząt endemicznych na Maderze znajdują się m.in. gołąb maderski, zniczek maderski czy otus mauli. Wybierając Maderę w sierpniu, zobaczysz eksplozję kolorów hortensji, a zimą możesz podziwać kwitnące storczyki w naturalnym środowisku. Nie bez powodu Madera nazywana jest Ogrodem Atlantyku!

Pogoda na Maderze

Styczeń

Pogoda na Maderze w styczniu to około 18℃  w ciągu dnia i 13℃ w nocy. Temperatura wody ma ok. 18℃. Średnio przez 25 dni w miesiącu świeci słońce, a dni deszczowych jest tylko około 7. Ferie zimowe to świetny czas na aktywny urlop na Maderze z górskimi wędrówkami i podziwianiem krajobrazów. 

Luty

W lutym na Maderze panuje stosunkowo chłodny klimat, a średnia temperatura wynosi około 18-19°C w ciągu dnia i około 14°C w nocy. Woda wciąż jest chłodna, a jej temperatura wynosi około 17°C. Nie jest jeszcze odpowiednia do kąpieli, za to można udać się w rejs w poszukiwaniu delfinów czy wielorybów. Planujesz wakacje na Maderze w lutym? W lutym jest tutaj znacznie cieplej w porównaniu do wielu miejsc w Europie! To dobry czas dla aktywnych. Zimą na Maderze możesz cieszyć się zwiedzaniem bez tłumów turystów. 

Marzec

Marzec to okres przejściowy między zimą a wiosną. Wybierając Maderę w marcu, można oczekiwać przyjemnej wiosennej pogody. Średnia temperatura wynosi około 18-20°C, ale należy pamiętać, że w górach może być chłodniej niż na wybrzeżu. Typowe dla klimatu występującego w tej części Portugalii  jest także około 7 dni deszczowych w marcu oraz duża wilgotność powietrza. Słońce świeci przez około 12 godzin w ciągu dnia.

Kwiecień

W kwietniu na Maderze panuje coraz bardziej przyjemna wiosenna pogoda. Temperatury wahają się między 18 a 21°C, co czyni ten miesiąc dobrym okresem na zwiedzanie wyspy i aktywności na świeżym powietrzu. Opady deszczu są zazwyczaj niewielki, co sprzyja turystycznym aktywnościom. Woda ma około 17°C. W kwietniu na Maderze można podziwiać kwitnące kwiaty, w tym hortensje w różnych odcieniach różu, niebieskiego i białego. Na przełomie kwietnia i maja na Maderze odbywa się też słynny Festiwal Kwiatów. To największa impreza na wyspie! To świetny czas, by zaplanować majówkę na Maderze

Maj

W maju na wyspie można oczekiwać słonecznej i ciepłej pogody. Średnie temperatury wynoszą około 19-24°C, co jest idealną pogodą na korzystanie z uroków natury. Opady deszczu są niższe niż w poprzednich miesiącach. Skorzystaj z długiego weekendu majowego i wybierz się w podróż na Maderę. Słońce świeci aż 14 godzin w ciągu doby, więc będziesz mieć dużo czasu na aktywności. Maj to idealna okazja na podróż dla miłośników przyrody. To czas kiedy kwiaty kwitną w całej swojej okazałości, a trwający Festiwal kwiatów oferuje wiele atrakcji dla mieszkańców i turystów. Woda w oceanie jest wciąż chłodna, ale nadaje się do kąpieli.

Czerwiec

W czerwcu czuć już lato. Temperatura to około 22-24°C. To świetny czas na rozpoczęcie sezonu plażowania i korzystanie z uroków wyspy. Dni deszczowych jest bardzo mało, a woda w oceanie jest zazwyczaj przyjemnie ciepła i ma 20°C. To przyciąga miłośników sportów wodnych. To jeden z najlepszych miesięcy ze względu na korzystne warunki pogodowe. Jeśli lubisz ciepłą pogodę i chcesz uniknąć tłumów turystów, to czerwiec może być dobrym czasem na wakacje na Maderze przed sezonem!

Lipiec

W lipcu na Maderze panuje letnia pogoda, a wyspa staje się jeszcze bardziej atrakcyjna dla turystów. Temperatury w ciągu dnia wynoszą około 24-26°C, a słońce świeci przez większość dnia. To idealny czas na zwiedzanie, plażowanie i sporty wodne. Woda w oceanie jest przyjemnie ciepła, co przyciąga wielbicieli morskich kąpieli. Opady deszczu w lipcu na Maderze nie występują. Ze względu na trwające wakacje, to idealny miesiąc, by odwiedzić Maderę. Jeśli lubisz ciepłą i słoneczną pogodę to doskonały czas na urlop! Pamiętaj, że lipiec jest jednym z najbardziej obleganych miesięcy na Maderze, co oznacza, że ​​w niektórych miejscach może być nieco tłoczno. 

Sierpień

Sierpień na Maderze to jeden za najcieplejszych miesięcy na wyspie. Średnie temperatury wahają się między 23 a 27°C, a słońce jest obecne praktycznie całe dnie. To doskonały czas na plażowanie, czy aktywności na świeżym powietrzu. Woda w oceanie jest ciepła, ma ok. 22 °C sprzyja kąpielom. To świetny czas, by skorzystać z kąpieli w naturalnych basenach, takich jak Porto Moniz Natural Swimming Pools. w sierpniu odbywają się różne festiwale, takie jak Sea Week Festival czy Madeira Day. Jeśli lubisz wakacyjną pogodę, skorzystaj z urlopu wakacyjnego i odwiedź Maderę w sierpniu.

Wrzesień

We wrześniu na Maderze nadal można cieszyć się przyjemnym wakacyjnym klimatem! To drugi z najcieplejszych miesięcy w tym regionie. W ciągu dnia wynosi ona około 25°C a w nocy około 20°C To przyjemny miesiąc na podróżowanie. Woda w oceanie jest najcieplejsza w skali roku, więc można skorzystać z wodnych atrakcji i kąpieli. Deszcz pada około 7 dni w miesiącu. Wędrówka po lewadach, kąpiel w naturalnych basenach, a może degustacja płynnej Madery na Festiwalu Wina? Wrzesień to naprawdę dobry moment na wakacje na Maderze. Warto też sprawdzić oferty last minute i zaplanować wyjazd w atrakcyjnej cenie. 

Chcesz wiedzieć, jak zaplanować wakacje na Maderze w najniższej cenie? Sprawdź poradnik Kiedy i jak szukać tanich wakacji?

Październik

W październiku na Maderze nadal możesz spodziewać się przyjemnej pogody i pierwszych znaków jesieni. Temperatura w ciągu dnia to około 23-25°C, a w nocy 18°C W porównaniu z innymi rejonami Europy to naprawdę ciepłe miejsce. Opady deszczu wzrastają, ale woda w oceanie nadal jest przyjemna i ma 23°C. Październik może być dobrym miesiącem na zwiedzanie wyspy, ponieważ ilość turystów jest zdecydowanie mniejsza, a widoki na klify zachwycają. Zwiedzanie Funchal, wizyta w ogrodach botanicznych, wspinaczka na Pico Ruivo – zaplanuj wakacje w październiku!

Listopad

Listopad to na Maderze już okres jesienny, ale wciąż można spodziewać się stosunkowo ładnej i przyjemnej pogody. Średnie temperatury wynoszą 21-22°C, czyli iście wiosennie. To świetny czas na piesze wędrówki po malowniczych górskich szlakach Madery. Opady deszczu występują przez około 7 dni w ciągu miesiąca. Degustacja lokalnych specjałów czy wędrówka po lewadach – Madera w listopadzie to dobry pomysł na ucieczkę przed polską jesienią. 

Grudzień

W grudniu na Maderze rozpoczyna się zima. To jednak łagodny okres w porównaniu do wielu innych miejsc Europy. Opady deszczu są wyższe niż w poprzednich miesiącach, a woda w oceanie jest chłodniejsza. Średnia temperatura wynosi około 20°C w ciągu dnia i około 15°C w nocy. Grudzień na Maderze może zaskoczyć świąteczną atmosferą, bożonarodzeniowymi jarmarkami ozdobami i klimatem. Z pewnością to czas pełen uroku i okazja do poznania lokalnej kultury i tradycji

Kiedy lecieć na Maderę? 

Madera to dobry kierunek na wakacje przez cały rok. Stała temperatura sprawia, że prawie nic nie może nas zaskoczyć. W zależności od miesiąca wyspa odkrywa przed nami inne zalety, a ilość i różnorodność atrakcji naprawdę robi wrażenie.

Idealną okazją na zwiedzanie wyspy będzie z pewnością długi weekend majowy. Jeśli marzą nam się wodne atrakcje, morskie kąpiele i odkrywanie podwodnego świata warto zaplanować swoją podróż podczas miesięcy wakacyjnych i we wrześniu (to drugi najcieplejszy miesiąc w roku). Madera po sezonie ? To idealny pomysł na ucieczkę od Polskiej jesieni, czy zimy! Na Maderze jest ciepło cały rok.

Czytaj także: praktyczny poradnik, co zobaczyć na Maderze!

Martyna Pawlak

Martyna Pawlak

Kolekcjonerka wspomnień i doświadczeń, optymistka i wieczna marzycielka, prywatnie – studentka psychologii. Uwielbia bliższe i dalsze podróże, odkrywanie nowych miejsc, poznawanie innych kultur i smaków lokalnych kuchni. Najbardziej ciekawią ją destynacje egzotyczne, szczególnie w południowej Azji. Kocha każdy rodzaj podróżowania: od luksusowych wakacji all inclusive, spontanicznych City Break na własną rękę, aż po autostopowe wyprawy z „domkiem” na plecach. Najchętniej odpoczywa pośród natury, w czasie górskich wędrówek i żeglowania.

Strzałka